Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
29.11.2013
Projekt Společně do stratosféry rozvíjí vzájemnou spolupráci v příhraničním regionu v oblastech jako jsou kosmické technologie, kosmonautiky, výškové lety, fyzika atmosféry apod. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií, z prostředků Fondu Mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty.
Bližší informace o připravovaném letu, experimentech, ale i dalších aktivitách Hvězdárny Valašské Meziříčí a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity v rámci tohoto projektu najdete v rubrice Projekty v části Společně do stratosféry.
Jedna z velmi zajímavých a atraktivních příležitostí je také studentská soutěž v návrhu experimetnů, měření či aparatury pro práci ve stratosféře. Ten kdo se svým návrhem uspěje se může těši na jeho skutečnou realizaci a vypuštění. více informací o Studentské soutěži najdete v sekci věnované tomuto projektu.
autor: Libor Lenža