Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Konečně alespoň jednou za poslední měsíce bylo možné užít si pozorování několik dní po sobě, to se opravdu už dlouho nepovedlo.
S pomocí dalekohledu Newton 254 mm jsem dále pokračoval v pozorování eruptivní hvězdy GJ 3236 Cas. 12. února se mi podařilo zachytit unikátní erupci, která nastala v době sestupu do primárního minima. Při délce trvání 11 minut a amplitudě 0,18 magnitudy je na světelné křivce vidět, jak na tuto dobu je přerušen sestup do minima, body vyletí nad úroveň jasnosti hvězdy mimo zákryt a po erupci doběhne normálně minimum. Možná z této události bude možné lépe určit, kde dochází v tomto systému k erupcím.
Další poměrně výrazná erupce byla pozorována 15. února o půlnoci, která trvala 36 minut a zjasnění o 0,34 magnitudy.
15. února, tedy stejnou noc, jsem zaznamenal poprvé typickou erupci u zákrytové dvojhvězdy NSVS 01031772 Cam. U této hvězdy se také dají očekávat erupce, podobně jako u GJ 3236 Cas, ale s menší frekvencí. Na fázové křivce NSVS 01031772 Cam nejsou vidět variace změn jasnosti mimo zákryty jako u GJ 3236 Cas, které by nasvědčovaly přítomnosti hvězdných skvrn. O to větším překvapením bylo pozorovaní zjasnění, které mělo ve filtru R typický průběh – zjasnění o 0,29 magnitudy během jedné minuty a postupný pokles trvající zhruba 22 minut. Tuto erupci jsem pozoroval taktéž ve filtru I, tam zjasnění není tak výrazné, zhruba jenom o 0,1 magnitudy s podobnou délkou trvání.
Obrázek 1: Světelná křivka NSVS 01031772 Cam ze dne 15.2. 2015 pořízená pomocí dalekohledu Celestron 355 a kamerou G2 1600. Po pozorovaném sekundárním minimu ve fázi 0.6086 došlo ke zjasnění o 0,29 magnitudy ve filtru R trvající 22 minut.
autor: Ladislav Šmelcer