V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Druhý prázdninový měsíc byl ve znamení dvou odlišných částí. Zatímco v první polovině měsíce obloha byla spíše zatažená, druhá polovina byla příznivější, což například ocenili i účastníci letošního praktika Sekce proměnných hvězd a exoplanet.
Většina z 11 nocí byla věnována opět po delší přestávce eruptivní zákrytové dvojhvězdě GJ 3236 Cas. Cílem této měsíční kampaně byla kontrola aktivity a četnosti erupcí a také vzhled fázové křivky.
Oblíbená hvězda ani tentokrát nezklamala a předvedla celkem 4 erupce – 11., 26., 30. a 31. srpna. Zajímavý průběh vzplanutí byl zaznamenán 26. srpna, kdy došlo ke zjasnění o 0,62 magnitudy ve filtru R a nezvyklým vzhledem světelné křivky po maximu jasnosti. Jedna erupce byla také zaznamenána při pozorování v Ondřejově začátkem srpna.
Výsledky dlouhodobého sledování naznačují, že se možná frekvence erupcí stále zvyšuje. Zatímco v období březen 2014 – březen 2015 byla frekvence 0,057 erupce za hodinu, v období červenec 2015 – duben 2016 0,060 erupce za hodinu, v srpnu 2016 to bylo již 0,066 erupce za hodinu.
Fázová křivka také vypadá poněkud jinak, pozorované minimum mimo zákryty, které se pravidelně pozoruje přes dva roky, se posunulo z fáze kolem 0,8 do pozice kolem fáze 0,6. Také je vidět díky vícebarevné fotometrii, že amplituda změn jasnosti je ve filtru V 0,2 magnitudy, kdežto ve filtru I jenom 0,05 magnitudy.
Nová pozorování v září možná naznačují ještě větší aktivitu, ale data ke zpracování ještě nejsou k dispozici.
Obrázek 1: Fázová křivka GJ 3236 ve filtru V. Změny jasnosti pozorované mimo zákryty dosahují přibližně 0,2 magnitudy.
Obrázek 2: Fázová křivka GJ 3236 ve filtru I. Změny jasnosti pozorované mimo zákryty dosahují přibližně 0,05 magnitudy.
autor: Ladislav Šmelcer