Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – srpen 2016

Pozorování proměnných hvězd – srpen 2016

Druhý prázdninový měsíc byl ve znamení dvou odlišných částí. Zatímco v první polovině měsíce obloha byla spíše zatažená, druhá polovina byla příznivější, což například ocenili i účastníci letošního praktika Sekce proměnných hvězd a exoplanet.

Většina z 11 nocí byla věnována opět po delší přestávce eruptivní zákrytové dvojhvězdě GJ 3236 Cas. Cílem této měsíční kampaně byla kontrola aktivity a četnosti erupcí a také vzhled fázové křivky.

Oblíbená hvězda ani tentokrát nezklamala a předvedla celkem 4 erupce – 11., 26., 30. a 31. srpna. Zajímavý průběh vzplanutí byl zaznamenán 26. srpna, kdy došlo ke zjasnění o 0,62 magnitudy ve filtru R a nezvyklým vzhledem světelné křivky po maximu jasnosti. Jedna erupce byla také zaznamenána při pozorování v Ondřejově začátkem srpna.

Výsledky dlouhodobého sledování naznačují, že se možná frekvence erupcí stále zvyšuje. Zatímco v období březen 2014 – březen 2015 byla frekvence 0,057 erupce za hodinu, v období červenec 2015 – duben 2016 0,060 erupce za hodinu, v srpnu 2016 to bylo již 0,066 erupce za hodinu.

Fázová křivka také vypadá poněkud jinak, pozorované minimum mimo zákryty, které se pravidelně pozoruje přes dva roky, se posunulo z fáze kolem 0,8 do pozice kolem fáze 0,6. Také je vidět díky vícebarevné fotometrii, že amplituda změn jasnosti je ve filtru V 0,2 magnitudy, kdežto ve filtru I jenom 0,05 magnitudy.

Nová pozorování v září možná naznačují ještě větší aktivitu, ale data ke zpracování ještě nejsou k dispozici.

 

 

Obrázek 1: Fázová křivka GJ 3236 ve filtru V. Změny jasnosti pozorované mimo zákryty dosahují přibližně 0,2 magnitudy.

 

Obrázek 2:  Fázová křivka GJ 3236 ve filtru I. Změny jasnosti pozorované mimo zákryty dosahují přibližně 0,05 magnitudy.

 

 

 

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies