Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – říjen 2020

Pozorování proměnných hvězd – říjen 2020

Primárním cílem pro tento měsíc se stala zákrytová dvojhvězda NSVS 01031772 Cam. Testovala se vícebarevná fotometrie z důvodu zachycení případných erupcí, které se v minulosti pozorovaly. Souběžně s tím se změřila i minima okamžiků zákrytů a podařilo se díky tomu aktualizovat O-C diagram.

Tuto zákrytovou dvojhvězdu s periodou oběhu 0,36814052 dne sledujeme od roku 2013. První záznam pozorování je z 8. července. Dlouhodobé monitorování této zákrytové soustavy jsou změny v O-C diagramu způsobené přítomností třetí hvězdy. Oběžná doba třetí hvězdy z dřívější analýzy vycházela na 10,9 roku, ale v současné době to vypadá, že bude delší. Obě složky zákrytové dvojhvězdy jsou červení trpaslíci a z dalších údajů byly náznaky, že by mohla být chromosféricky aktivní. První erupce v tomto systému byla zaznamenána 29.3. 2014. Do konce září roku 2020 byla sledována 143 nocí a bylo pozorováno 14 erupcí. Aktuální frekvence erupcí vychází na 0,01949 erupce za hodinu, respektive jedna erupce za 51,29 hodin


Poslední světelné křivky erupce jsme zaznamenali 29.7. 2020 ve třech filtrech a jednu nefiltrovanou. Díky rozdílným amplitudám jasnosti erupce v různých filtrech je možné přibližně odhadnout teplotu aktivní oblasti hvězdy. Z fotometrie není možné určit, na které hvězdě erupce proběhla. Povrchové teploty složek dvojhvězdy jsou 3 513 K a 3 615 K. Během magnetické rekonexe (zkratu magnetických silokřivek) uvolněná energie ohřeje povrch v okolí aktivní oblasti hvězdy minimálně na 10 000 K, což se během fotometrie projeví krátkodobým zjasněním trvající jenom několik minut. Podobné situace byly pozorovány i u jiných hvězdných systémů a je možné předpokládat, že mechanismus vzniku erupcí u těchto hvězd je stejný.      
 


Obrázek 1:  Světelná křivka NSVS 01031772 Cam ze dne 29. července 2020. Erupce proběhla během začátku primárního minima. Amplituda zjasnění ve filtru V (zelená křivka) byla 0,32 magnitudy, ve filtru R (červená křivka) 0,10 magnitudy a ve filtru I (fialová křivka) 0,03 magnitudy. Z těchto údajů je možné zhruba odhadnout teplotu aktivní oblasti během erupce na 10 000 K. Černá světelná křivka byla pořízena bez filtru. 
 


Obrázek 2:  O-C diagram NSVS 01031772 Cam k říjnu 2020 Od roku 2009 nastávají minima stále dříve oproti předpovědi, rozdíl činí za posledních 11 let 10 minut.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz