Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – leden 2020

Pozorování proměnných hvězd – leden 2020

I v tomto měsíci se podařilo pozorovat během pěti nocí některé eruptivní hvězdy i zákrytové dvojhvězdy. Celkem bylo pořízeno 15 972 měření. U dlouhodobě sledované eruptivní hvězdy GJ 3236 byla zaznamenána dvě vzplanutí. Po delší době jsme se vrátili k fotometrii některých zajímavých zákrytových dvojhvězd. Kromě jiného nás zaujala publikace o pulsující proměnné hvězdě T UMi.
 
V časopisu The Astrophysical Journal 2019/876 se objevila nová publikace od László Molnára a kolektivu o pulsující miridě T UMi. Tuto fyzickou proměnnou hvězdu jsme na hvězdárně ve Valašském Meziříčí pozorovali v letech 1997 – 2006. Výsledky naší fotometrie byly publikovány v časopisech IBVS a OEJV v letech 2002 a 2006, které byly v této nové publikaci citovány.

Většina aspektů hvězdné evoluce postupuje příliš pomalu, než aby byla přímo pozorovatelná u jedné hvězdy během jediného lidského života. Jedinou výjimkou jsou pulsující obři na asymptotické větvi HR diagramu. Kombinace nejmodernějších technik modelování s pozorováním shromážděných amatérskými astronomy v průběhu mnoha desetiletí poskytují pro první přiblížení příležitost identifikovat polohu hvězdy jejím vývojovém stádiu.

V publikaci jsou prezentovány výsledky rychlé změny periody a poloměru proměnné hvězdy T UMi, která je způsobena nedávným nástupem tepelného pulsu. Podařilo se prokázat, že hvězda začíná pulsovat ve dvou módech. Byly použity evoluční modely MESA a lineární pulsační modely GYRE pro analýzu současné struktury hvězdy a vývoj oscilačních modelů pro hvězdy s různou hmotností. Byla využita sofistikovaná iterace pro dosažení časového rozlišení lepších než 10 let na začátku tepelných pulsů. Pro T UMi se uvádí počáteční hmotnost 2,0 ± 0,15 Msl a stáří 1,17 ± 0,21 mld let. To jsou zatím nejpřesnější hodnoty, které byly získány pro obří hvězdu na asymptotické větvi HR diagramu. Testem těchto modelů bude pokračující pozorování jejího vývoje v reálném čase. Předpokládá se, že pulsační periody T UMi se budou ještě několik desetiletí zkracovat, než dojde ke změně a začnou se prodlužovat, jak bude růst poloměr hvězdy.
Původní perioda pulsací byla do roku 1980 zhruba 313 dní, kdy amplituda změn jasnosti dosahovala kolem 6-ti magnitud. Od té doby se pozoroval postupný pokles periody pulsací i amplitudy. V současné době se podařilo prokázat, že hvězda pulsuje ve dvou módech – základním s periodou 198,1 dne a v prvním módu s periodou 111,0 dne. Amplituda změn jasnosti dosahuje kolem 0,2 – 0,4 magnitudy.
Pro zajímavost, tato událost pozorovaná cca 40 let v životě hvězdy odpovídá zhruba asi 0,7 sekundy života lidského.
 
 
Obrázek 1: Světelná křivka pulsující hvězdy T UMi v letech 1910 – 2018. Zejména po roce 2005 je pozorována změna a přechod na pulsace ve dvou módech.
 
 
 

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies