S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Měsíc březen je také možné z pozorovatelského hlediska ohodnotit jako úspěšný. Během 12 nocí se podařilo získat 28 909 měření. Velká hodnota je především způsobena sledováním pole zákrytové dvojhvězdy KV Gem, kde v poli se nachází další dva zákrytové systémy – V404 Gem a V405 Gem. Navíc se při pozorování podařilo objevit novou, pravděpodobně zákrytovou dvojhvězdu typu Algol – nyní označenou CzeV656 Gem. První změna byla zaznamenána 3.3. 2015 – sestup do minima trvající necelé 3 hodiny s poklesem o 0,26 magnitudy. Později, 17.3. 2015, se podařilo zaznamenat vzestup z minima trvající přes 4 hodiny. S největší pravděpodobností se bude jednat o algolidu s dlouhou periodou zákrytů a samotný zákryt bude trvat několik hodin, možná i s dlouhou zastávkou v minimu. Určení periody a získání celé fázové křivky bude asi docela problematické a vyžádá si delší čas.
GJ 3236 Cas se rozdivočila a předvedla pět vzplanutí – 3., 18., 19., 20., a 23. března, což je rekord v době jejího ročního monitorování. Na základě dostatečného množství pozorovacího materiálu se pokusím sepsat publikaci k tomuto zajímavému systému.
Největší událostí tohoto měsíce ale byla erupce u NSVS 01031772 Cam, která byla pozorována 7. března 2015. Došlo k ní těsně před pozorovaným sekundárním minimem, které bylo evidentně ovlivněno co do hloubky zákrytu. Čas minima erupcí nebyl ovlivněn. Ze světelné křivky je patrné, že erupce s největší pravděpodobností doznívala ještě po skončení sekundárního minima. Z těchto informací bude možné učinit určité závěry. Co je ovšem nejvíce zajímavé na této události, že se totiž tuto událost podařilo zaznamenat i na soukromé pozorovatelně Františkovi Bílkovi v Trhových Svinů. I tato událost si zaslouží podrobnější zpracování.
Obrázek 1: Okolí zákrytové proměnné KV Gem s označenou pozicí nové zákrytové dvojhvězdy CzeV656 Gem
autor: Ladislav Šmelcer