Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Po Ninině Kleopatra - další úspěšné pozorování zákrytu!

Po Ninině Kleopatra - další úspěšné pozorování zákrytu!

7. listopadu 2018 nad ránem se nám podařilo napozorovat zajímavý planetkový zákryt dokonce ze dvou stanovišť. Kromě našeho stanoviště v jižní kopuli nám poskytli zázemí i s dalekohledem kolegové ze vsetínské hvězdárny - za čož jim patří obrovský dík. Zákryt byl zajímavý tím, že zakrývaná hvězda (UCAC4-487-041243) 12,0mag měla menší jasnost než planetka 216 Kleopatra, která má sama o sobě docela zvláštní tvar (viz obr. vlevo - Arecibo) a obíhají kolem ní dva satelity.

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku - výřez z webové aplikace OccultWatcher (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):

V obrázku jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu (pro Valašské Meziříčí), jako označení planetky a zakrývané hvězdy (a její jasnost), čas (01:16:21 UT) a maximální doba trvání úkazu (11,9 s), pokles jasnosti (0,2 - 0,6 mag !), poloha stanoviště vzhledem k úkazu (29 km mimo 1-sigma zónu !), pravděpodobnost pozitivního pozorování pro dané stanoviště (0,0 % !), výška a azimut zakrývané hvězdy (40°/136°), výška Slunce (43° pod obzorem), ...

Na stránkách zdroje lze najít další údaje - souřadnice zakrývané hvězdy, rozměry planetky (124 km), průmět "stínu" na zemský povrch, vyhledávací mapky, ... (obr. dole vlevo)

Na mapě s předpovědí polohy "stínu" (obr. nahoře vpravo) znázorňuje: zelená čára centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma.

Z výše uvedeného (červeně zdůrazněný text a mapa vpravo) vyplývalo, že by k zákrytu jak ve Valašském Meziříčí tak na Vsetíně nemělo dojít. Parametry dráhy planetky Kleopatra jsou docela dobře známy. Jenže v předpovědi při výpočtech se předpoklá, že planetka má kulový tvar s průměrem 124 km. Ale podle úvodního obrázku je zřejmé, že to není pravda. Planetka Kleopatra má nepravidelný tvar s rozměry 217 x 94 x 81 km3 (a i popis těmito třemi čísly je jen určité přiblížení). 3D model a parametry lze najít na stránce 3D Asteroid Catologue, kde jsou pro tvar planetky tři "různé" modely (z dat radioteleskopu Arecibo, světelných křivek). Planetka, jako každé těleso, rotuje - doba její rotace je cca 5,4 hodiny. A v okamžiku zákrytu měla být natočená podle obrázku.

Tedy mělo by dojít k výraznému rozšíření pásu, ve kterém by mělo k zákrytu dojít (a zahrnovat i naše dvě stanoviště). Na druhou stranu, mělo však dojít ke zkrácení doby, kdy bude planetka hvězdu zakrývat. Jak již bylo zmíněno, jasnější planetka zakrývala slabší hvězdu a tedy předpovězený pokles byl malý - maximálně několik desetin magnitudy.

K zákrytům měsíců podle předpovědi nemělo dojít.

Takže jsme s napětím očekávali, jak vše dopadne.

 

Výsledky pozorování

Jelikož ještě není provedeno konečné zpracování, uvedeme pouze předběžné, které se týká pouze naší účasti na pozorování. Kromě nás pozorovala totiž řada pozorovatelů - před úkazem bylo nahlášeno do pozorovacího programu v OccultWatcheru 36 stanic (ze Slovenska, Česka, Německa, Nizozemí, Belgie a Velké Británie). Někteří pozorovatelé (např. západní Čechy) měli však smůlu, měli zataženo.

Jak již bylo uvedeno, díky ochotě kolegů ze Vsetína jsme mohli pozorovat ze dvou stanovišť. Z obou stanovišť jsme získali pozitivní pozorování. Předběžné výsledky s charakteristikou stanovišť je uvedeno níže. Zpracováním světelných křivek získaných v programu Tangra (žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda) jsme získali výsledné časy.

 

stanoviště:   Hvězdárna Valašské Meziříčí   Hvězdárna Vsetín
dalekohled:   Newton 254 / 1 200 mm   Newton 300 / 1 700 mm
kamera:   Watec 120N+   QHY 5L-II-M
čas:   DCF 77   NTP servery
světelná křivka:
čas středu zákrytu:   1:16:25,3 +/- 0,2 s UT   1:16:25,0 +/- 0,1 s UT
doba trvání:   5,1 +/- 0,3 s   6,2 +/- 0,2 s

 

Až bude k dispozici konečné zpracování, budeme o tom opět rádi informovat.

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies