Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Planetka Sylvia opět zakryla hvězdu - tentokrát nám přálo štěstí

Planetka Sylvia opět zakryla hvězdu - tentokrát nám přálo štěstí

V pondělí 10. 2. 2020 v noci došlo nad Evropou opět k zákrytu hvězdy planetkou Sylvia. Ale oproti pozorování z loňského října jasnější planetka (12,6mag) zakrývala hvězdu slabší (14,5mag) UCAC4 610-041692, takže se jednalo o mnohem náročnější pozorování. Kromě toho v tuto dobu přecházel přes Evropu orkán Sabine (Ciara) a většina pozorovatelů (42 nahlášeno do OccultWatcheru) nemohla vzhledem ke špatným povětrnostním podmínkám pozorovat. Ve Valaškém Meziříčí nám však tentokrát (oproti minule) štěstí přálo. Vzhledem k jasnosti hvězdy bylo pozorování zákrytů měsíčky planetky ještě náročnější.

 

Obr. 1: výsledek pozorování, podrobněji v článku níže - ze stránek euraster.net

 

Povětrnostní situace - oblačnost

Jak jsme již uváděli minule, parametrem, který nejvíce ovliňuje jakékoliv astronomické pozorování, je počasí. Následující obrázky ukazují jaké počasí panovalo v Evropě a Česku v době zákrytu, tedy 10. 2. 2020 ve 21:45 UT. Snímky oblačnoti z družice Meteosat (IR) na obr. 2 a obr. 3 - kliknutím zvětšete:

Obr. 2: Evropa 10. 2. 2020 21:45 UT

Obr. 3: Česko 10. 2. 2020 21:45 UT

Zákryt nastal bohužel v období, kdy přes Evropu přecházel orkán Sabine (Ciara). Většina území byla pokryta oblačností, která se rychle posouvala k západu. V tomto případě stálo při nás štestí, neboť ještě 3/4 hodiny před zákrytem na hvězdárně pršelo a 3/4 hodiny po zákrytu se zase oblohou hnalo množství mraků. Situaci v době zákrytu pro Valašské Meziříčí (červený křížek) je znázorněna na obrázku č. 3. Nastala úplně opačná situace než při říjnovém zákrytu.

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):

V obrázku č. 4 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu. V prvním sloupci údaje o zakrývané hvězdě (jasnost a souřadnice), ve druhém údaje o zákrytu (maximální délka trvání - 24 s, pokles jasnosti - jen 0,2mag!!!, vzdálenosti Slunce a Měsíce) a ve třetím údaje o planetce (jasnost, průměr - 286 km, paralaxa a hodinová změna souřadnic). Obrázek také obsahuje dostupné informace o dvou měsíčkách.

 

Pozorování

Rozložení 42 stanic přihlášených na pozorování vzhledem k předpovězenému "stínu" je znázorněno na obrázku z aplikace OccultWatcher (Obr. č. 5) - červená značka označuje polohu naší hvězdárny, zelená čára označuje centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 a 2 sigma:

Jak jsme zmínili v úvodu, tak počasí velmi ovlivnilo počet pozorování. Určitým limitem pro pozorování byl rovněž fakt, že že zakrývaná hvězda byla slabší (téměř o 2mag), takže při samotném zákrytu došlo pouze k malému poklesu jasnosti (podle předpovědi 0,2mag). Většinou to bývá obráceně - hvězda je jasnější a je na záznamu vidět a planetka s menší jasností na záznamu patrná není. Při zákrytu potom dojde k výraznému poklesu jasnosti nebo dokonce k úplnému zmizení. V případě jasné planetky a slabé hvězdy pozorujeme nejdříve celkový jas planetky a hvězdy dohromady (hvězda k němu přispívá jen málo) a tedy při zákrytu dojde jen k malému poklesu, potom po zákrytu dojde opět k nepatrnému zvýšení. Proto je nutné velice dobře nastavit jasnost planetky a hvězdy - jejich výsledný obraz co nejvíce jasný, ale nesmí být saturované pixely. Pak také hodně záleží na způsobu vyhodnocení.

My jsme pozorování provedli pomocí dalekohledu Newton 254/1200 mm (v jižní kopuli) a s nedávno pořízenou kamerou QHY 174 GPS Cooled. Tato kamera je velice vhodná i na takováto pozorování. Chip kamery lze chladit a tím snížit šum a zvýšit odstup signálu od šumu. K nahrávání úkazu do PC používáme program SharpCap a ke zracování programy Tangra / PyMovie a AOTA / PYOTE. Přesný čas do hlavičky souboru (typ SER, FITS) i přímo do obrazu vkládá sama kamera, která má v sobě integrovaný přijímač GPS.

 

Výsledky pozorování

Výsledky pozorování a celkové zpracování (z dostupných pozorování) jsou k dispzici na stránkách euraster.net. Do 17. 2. 2020 dorazilo a bylo zpracováno pouze 8 pozorování (vzhledem ke zmíněnému počasí a přechodu Sabine) - 1 pozorování z Česka (HVM) a 7 z Velké Británie. Všechna došlá pozorování byla pozitivní, došlo k zákrytu hvězdy planetkou Sylvia. Zákryt hvězdy měsíci planetky nebyl pozorován.

 

Přehled pozorování lze nalézt na www.euraster.net/results/2020/index.html#0210-87. Upravený obrázek (ze zdroje)  zachycuje zpracovaná pozorování. Obr. č. 6:

Již na první pohled je vidět, že napozorovaná data docela dobře souhlasí s modelem DAMIT. S 3D modely planetky Sylvia (87) si můžete "pohrát" na adrese https://3d-asteroids.space/asteroids/87-Sylvia. Na těchto stránkách můžete případně nalézt i další modely planetek i komet.

Rozměry určené z tohoto pozorování: 358,3 (+/-7,3) km x 178,6 (+/-23,4) km, PA 97,7° (+/-1,3°).

Na následujících dvou obrázcích si můžeme porovnat situaci při dvou zmiňovaných zákrytech planetky Sylvia:

277,3 km x 235,0 km

358,3 km x 178,6 km

Obr. 7: Sylvia - zákryt z 29. 10. 2019

Obr. 8: Sylvia - zákryt z 10. 2. 2020

Na první pohled je patrné, že se jedná v každém případě o jiný pohled na tuto planetku, kdy byla pokaždé jinak natočená vzhledem k Zemi. Z toho jsou také zřejmé přínosy a omezení pozorování zákrytů. Jedna sada pozorování je vlastně takovou momentkou dané planetky, kdy se dozvídáme o tvaru a rozměrech pouze v jednom řezu. O povrchových útvarech na straně právě přivrácené se nedozvíme nic. Abychom získali celý tvar, je nutné více pozorování v různých časových obdobích.

 

Výsledky pozorování - Valašské Meziříčí

Vzhledem k jasnosti planetky a hvězdy, očekávanému poklesu a předpokládané době době trvání zákrytu jsme zvolili expoziční čas snímků 500 ms.

Světelná křivka, kterou jsme získali ze záznamu, je uvedena na následujícím obrázku (Obr. 9 J. Mánek / PYOTE):

Získané časy zákrytu byly pro naše pozorovací stanoviště pro vstup (D) 21:46:05,58 +/- 0,43 s a pro výstup (R) 21:46:16,86 +/- 0,43 s. Maximální předpovězená délka zákrytu měla být až 24 s. Naše pozorovací stanoviště se však nacházelo v blízkosti okraje (viz obr. 6 - úsečka 9), proto tato doba byla mnohem kratší 11,28 +/- 0,53 s. Jasnost během zákrytu poklesla jen o 0,15mag. Z vyhodnocení je patrné, že při vhodných podmínkách a nastavení kamery, lze bezpečně zaznamenat i úkazy s velice malými poklesy - až cca 0,1mag. Tento zákryt nám posloužil i pro otestování možností kamery.

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies