Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Při pozorování Slunce se zaměřujeme především na sledování slunečních protuberancí v koróně, erupčně aktivních oblastí v chromosféře (pouze CCD), a detailů aktivních oblastí, tj. slunečních skvrn ve fotosféře. Navíc pořizujeme denní přehledové snímky celého slunečního disku. K pozorování slunečních protuberancí používáme protuberanční koronograf. V případě oblastí se zvýšenou erupční aktivitou pak dalekohled vybavený chromosférickým filtrem. Pořizujeme jednak přehledové snímky výskytu slunečních protuberancí kolem slunečního limbu, ale také detailní záběry především aktivních protuberancí, kterými se zabýváme podrobněji. Zajímají nás především eruptivní a smyčkové protuberance.
Snímkování slunečních skvrn slouží především pro studium chování jednotlivých aktivních oblastí s ohledem na jednotlivé projevy aktivity a jejich intenzitu. Pozorovací podmínky nám dovolí bohužel pouze v několika dnech roku dostat se na teoretickou hranici rozlišení objektivu a pořizovat snímky, na kterých bez problémů rozlišíme sluneční granulaci. Všechny negativy jsou uschovávány v archivu na naší hvězdárně.
CCD systém je tvořen dvojicí televizních kamer značky OSCAR [1], obvykle umístěných za chromosférickým dalekohledem a protuberančním koronografem. Odtud signál putuje do videokorektoru [2], což je zařízení, umožňující regulaci jasu a kontrastu. Z vkladače DCF [3] je zde k obrazu přidán řádek s informací o datu a přesném času. Odtud signál putuje do přepínače [4], kde bývá přesměrován buď do počítače [5] nebo do videa [6] a na monitor [7].