Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
První týden rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí byl ve znamení rozebírání starých konstrukcí. Pracovníci realizační firmy začali paralelně rozebírat dodatečné přisklení na prosklených plochách ve vstupní hale, a to nejen v přízemí, ale také v nástavbě.
Nejvíce práce zatím stálo postupné rozebírání vrstev stávající střechy hlavní budovy, kde bylo nutné nejprve odstranit vegetační vrstvu. Z ní bylo potřeba část sejmout tak, aby bylo možné rostliny použít po rekonstrukci k opětovnému osazení zelené střechy. Ta se v praxi z hlediska astronomického a pozorovatelského ukázala jako výborné a funkční řešení, které díky sálání naakumulovaného tepla z letních horných dnů zabraňovalo neklidu v bezprostřední blízkosti pozorovatelských kopulí.
Bohužel, netěsnost hydroizolační vrstvy této střechy a některé špatně vyřešené detaily oplechování atiky střechy hlavní budovy postupně způsobily výraznou degradaci omítek na jižní fasádě. Proto bylo nutné je částečně otlouci, aby po skončení rekonstrukce bylo možné na části povrchu nanést novou brizolitovou omítku v původní textuře a barvě, a tím vrátit celé budově její jedinečný vzhled.
Jak to všechno probíhalo, se můžete podívat alespoň na části pořízené fotodokumentace.
Demontáž dodatečného přisklení v hale hlavní budovy.
Postupné odkrývání vrstev zelené střechy.
Na řadu přišla i stará omítka, kterou nahradí speciální tepelně-izolační materiály.
Přistavení kontejneru na stavební odpad.
Demontáž nezvyklého střešního pláště pokračuje.
Odstranění staré omítky z nástavby objektu.
Odkrývání střechy pokračuje.
Odvoz odkrytého materiálu střechy.
Odstranění omítek předcházelo prověření částí, které drží, jak mají.
Konečně jsme se dostali nad nopovou fólii nad hydroizolací.
Po krátkém dešti to nebyla příliš snadná práce.
Na střeše bylo opravdu rušno.
Špatný stav omítky jižní fasády jsme předvídali, ale skutečnost byla ještě horší.
Detailní pohled na poškozené výztuže na jižní fasádě.
Práce na jižní fasádě.
Poslední detaily, a na střeše zůstane jen hydroizolace s tepelně izolační vrstvou.
25.06.2012
autor: Libor Lenža