Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpoři a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Rekonstrukce 2012 » Co je nového

Co je nového

Rádi se s Vámi podělíme o informace z průběhu realizace rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace Zlínského kraje formou krátkých informačních článků, které zde najdete. 

Budeme velmi rádi, když nám i přesto, že na více jak 6 týdnů zcela uzavřeme své brány veřejnosti, zachováte i nadále přízeň a po skončení rekonstrukce se k nám opět přijdete či přijedete podívat.

Těšíme se na Vás!

12

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí úspěšně skončila

Po více jak roku příprav byla v červnu 2012 zahájena velmi potřebná 1. etapa rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, která byla zaměřena na odstranění jejího havarijního stavu. Na konci prázdnin jsme s velkým potěšením rekonstrukci dokončili a hlavní budova začala v plném rozsahu opět sloužit veřejnosti.

Budeme velmi rádi, pokud se budete chtít o výsledku rekonstrukce sami přesvědčit a navštívíte nás při některé z mnoha podzimních akcí.


Velké finále - ukončení rekonstrukce

Konec srpna přinesl tolik očekávané ukončení rekonstrukce hlavní budovy valašskomeziříčské hvězdárny. Po nuceném přerušení kvůli astronomickému táboru a očekávané dodávce speciálního tepelně-izolačního materiálu mohla realizační firma dokončit všechny práce včetně zjištěnných drobných nedostatků.

 

 


Den s malým dé

A je to konečně tady! I když se nám díky problémům se subdodavateli nepodařilo dodržet původní termín dokončení rekonstrukce hlavní budovy, kromě dvou dotčených částí je hotovo. Zatím však není mnoho času na nějaké úvahy a rozbory, jelikož jednak ještě není úplně hotovo a především už v pátek 10. srpna začíná Astronomický tábor. Takže musí být vše uklizeno, dáno na své místo, a připraveno pro bezpečný provoz budovy.

Díky všem zaměstnancům hvězdárny se tento náročný úkol podařilo splnit, takže Astronomický tábor úspěšně začal.


Sprint před cílem

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí se blíží ke svému malému finále, kdy bude hlavní budova předána běžnému provozu. Rekonstrukce tím nekončí, jelikož díky dodávce speciálních materiálů bude dokončena po skončení Letního astronomického praktika (Astronomického tábora) pro mládež.

Staveniště bylo nutné předat v provozuschopném a bezpečném stavu, takže kromě stavebních prací se také uklízelo, odvážel se odpad a vůbec celkově "gruntovalo".


Netradiční pohled na stavbu - časosběrná videa

Zajímavou možností jak sledovat postup prací a ruch na staveništi, je pořídit tzv. časosběrná videa. Princip je v tom, že vhodným fotoaparátem či kamerou budete snímkovat danou scénu po dobu několika hodin s frekvencí expozice řekněme několikrát za minutu. Co z toho vzjede, se můžete podívat v našich ukázkách.

 

 


Finišujeme k cíli

Původně plánovaný závěr rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí se pomalu, ale jistě blíží. Tomu také odpovídá čilý pracovní ruch na staveništi a postupné dokončování a montáž klíčových prvků a konstrukcí.

I přes veškerou snahu zhotovitele se nepodaří stihnout plánovaný termín dokončení, jelikož dodavatel jednoho z klíčových speciálních materiálů nepotvrdil původní termín dodávky, a tak se závěr stavby mírně posune. Současné práce však 9. srpna 2012 utichnou a hvězdárnu opanuje pravidelný a oblíbený astronomický tábor.


Náročná směna

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí pomalu ale jistě spěje ke svému závěru. To je také poznat na samotném staveništi, kde své úkoly postupně i společně plní řada subdodavatelů, takže v těchto dnech je na stavbě opravdu rušno.

Poslední červencový den se na realizaci kromě hlavního dodavatele zároveň podíleli další tři firmy. Co vše se dělalo a jak to v reálu vypadalo, se můžete přesvědčit v našem "jednodenním" příspěvku.


Příběh jednoho dne

Často si kladu otázku, zda-li je jeden den moc nebo málo času. Jak už to ve fyzice po Einsteinovi bývá, všechno je tak nějak relativní a nejinak je tomu i v tomto případě. Bylo zajímavé sledovat, co vše se může za jeden den na stavbě stihnout. Rádi bychom se o tento zážitek podělili i s Vámi.

Podívejme se v obrázkové galerii, co vše se stihne udělat během jednoho obyčejného pracovního dne.


Jistě k cíli

První rozsáhlejší celky prací na rekonstrukci hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. byly ve sledovaném období mezi 25. a 29. červencem 2012 dokončeny a čekají na následnou finalizaci.

Významným způsobem se pokročilo v rekonstrukci střešního pláště nástavby přednáškového sálu, a také ve stavebních úpravách odvodu dešťové vody na severní straně objektu.


Pokroky na více frontách

Na první pohled nepříliš rozsáhlá rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí je ve skutečnosti relativně velmi složitou a pracnou opravou. O tom jsme se mohli přesvědčit ve dnech mezi 18. – 24. červencem 2012.

Práce postupovaly s ohledem na počasí na více frontách najednou tak, aby zhotovitel stihnul připravit klíčové prvky pro montáže subdodavateli. Kromě standardních stavebních prací proto probíhalo čištění konstrukcí a ploch, a také přesné zaměření pro subdodávky.


12

   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje