Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Rekonstrukce 2012 » Co je nového

Co je nového

Rádi se s Vámi podělíme o informace z průběhu realizace rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace Zlínského kraje formou krátkých informačních článků, které zde najdete. 

Budeme velmi rádi, když nám i přesto, že na více jak 6 týdnů zcela uzavřeme své brány veřejnosti, zachováte i nadále přízeň a po skončení rekonstrukce se k nám opět přijdete či přijedete podívat.

Těšíme se na Vás!

12

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí úspěšně skončila

Po více než roce příprav byla v červnu 2012 zahájena velmi potřebná 1. etapa rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, zaměřená na odstranění jejího havarijního stavu. Na konci prázdnin jsme s velkým potěšením rekonstrukci dokončili a hlavní budova začala v plném rozsahu opět sloužit veřejnosti.

Budeme velmi rádi, pokud se budete chtít o výsledku rekonstrukce sami přesvědčit a navštívíte nás při některé z mnoha podzimních akcí.


Velké finále - ukončení rekonstrukce

Konec srpna přinesl tolik očekávané ukončení rekonstrukce hlavní budovy naší hvězdárny. Po nuceném přerušení kvůli astronomickému táboru a plánované dodávce speciálního tepelně-izolačního materiálu mohla realizační firma dokončit všechny práce včetně zjištěných drobných nedostatků.

 

 


Den s malým d

A je to konečně tady! I když se nám následkem problémů se subdodavateli nepodařilo dodržet původní termín dokončení rekonstrukce hlavní budovy, kromě dvou dotčených částí je hotovo. Zatím však není mnoho času na nějaké úvahy a rozbory jednak ještě není úplně hotovo, a především už v pátek 10. srpna začíná astronomický tábor. Takže musí být vše uklizeno, uloženo na své místo a připraveno pro bezpečný provoz budovy.

Díky všem zaměstnancům hvězdárny se tento náročný úkol podařilo splnit, takže astronomický tábor úspěšně začal.


Sprint před cílem

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí se blíží k malému finále, kdy bude hlavní budova uvedena do běžného provozu. Rekonstrukce tím nekončí, jelikož díky dodávce speciálních materiálů bude dokončena po skončení letního astronomického praktika (astronomického tábora) pro mládež.

Staveniště bylo nutné předat v provozuschopném a bezpečném stavu, takže kromě stavebních prací se také uklízelo, odvážel se odpad a vůbec celkově se "gruntovalo".


Netradiční pohled na stavbu - časosběrná videa

Zajímavou možností, jak sledovat postup prací a ruch na staveništi, je pořídit tzv. časosběrná videa. Princip je v tom, že vhodným fotoaparátem či kamerou budete snímkovat danou scénu po dobu několika hodin s frekvencí expozice řekněme několikrát za minutu. Co z toho vzejde, se můžete podívat v našich ukázkách.

 

 


Finišujeme k cíli

Původně plánovaný závěr rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí se pomalu, ale jistě blíží. Odpovídá tomu i čilý pracovní ruch na staveništi a postupné dokončování a montáž klíčových prvků a konstrukcí.

IPřes veškerou snahu zhotovitele se nepodaří stihnout plánovaný termín dokončení, neboť dodavatel jednoho z klíčových speciálních materiálů nepotvrdil původní termín dodávky, a tak se závěr stavby mírně posune. Současné práce však 9. srpna 2012 utichnou a hvězdárnu opanuje pravidelný a oblíbený astronomický tábor.


Náročná směna

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí pomalu, ale jistě spěje k závěru. To je také poznat na samotném staveništi, kde své úkoly plní řada subdodavatelů, takže v těchto dnech je na stavbě opravdu rušno.

Poslední červencový den tady kromě hlavního dodavatele pracovaly další tři firmy. Co vše se dělalo a jak to v reálu vypadalo, se můžete přesvědčit v našem "jednodenním" příspěvku.


Příběh jednoho dne

Často si kladu otázku, zdali je jeden den moc nebo málo času. Jak už to ve fyzice po Einsteinovi bývá, všechno je tak nějak relativní a nejinak je tomu i v tomto případě. Bylo zajímavé sledovat, co vše lze za jeden den na stavbě stihnout. Rádi bychom se o tento zážitek podělili i s vám prostřednictvím obrázkové galerie.


Jistě k cíli

První rozsáhlejší celky prací na rekonstrukci hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. byly ve sledovaném období mezi 25. a 29. červencem 2012 dokončeny a čekají na následnou finalizaci.

Významným způsobem pokročila rekonstrukce střešního pláště nástavby přednáškového sálu a stavební úpravy odvodu dešťové vody na severní straně objektu.


Pokroky na vícero frontách

Na první pohled nepříliš rozsáhlá rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí je ve skutečnosti relativně velmi složitá a pracná oprava. O tom jsme se mohli přesvědčit od 18. do 24. července 2012.

Práce postupovaly s ohledem na počasí na více frontách najednou tak, aby zhotovitel stihl připravit klíčové prvky pro montáže subdodavateli. Kromě standardních stavebních prací proto probíhalo čištění konstrukcí a ploch i přesné zaměření pro subdodávky.


12

   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies