Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Rekonstrukce 2012 » Co je nového

Co je nového

Rádi se s Vámi podělíme o informace z průběhu realizace rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace Zlínského kraje formou krátkých informačních článků, které zde najdete. 

Budeme velmi rádi, když nám i přesto, že na více jak 6 týdnů zcela uzavřeme své brány veřejnosti, zachováte i nadále přízeň a po skončení rekonstrukce se k nám opět přijdete či přijedete podívat.

Těšíme se na Vás!

12

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí úspěšně skončila

Po více než roce příprav byla v červnu 2012 zahájena velmi potřebná 1. etapa rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, zaměřená na odstranění jejího havarijního stavu. Na konci prázdnin jsme s velkým potěšením rekonstrukci dokončili a hlavní budova začala v plném rozsahu opět sloužit veřejnosti.

Budeme velmi rádi, pokud se budete chtít o výsledku rekonstrukce sami přesvědčit a navštívíte nás při některé z mnoha podzimních akcí.


Velké finále - ukončení rekonstrukce

Konec srpna přinesl tolik očekávané ukončení rekonstrukce hlavní budovy naší hvězdárny. Po nuceném přerušení kvůli astronomickému táboru a plánované dodávce speciálního tepelně-izolačního materiálu mohla realizační firma dokončit všechny práce včetně zjištěných drobných nedostatků.

 

 


Den s malým d

A je to konečně tady! I když se nám následkem problémů se subdodavateli nepodařilo dodržet původní termín dokončení rekonstrukce hlavní budovy, kromě dvou dotčených částí je hotovo. Zatím však není mnoho času na nějaké úvahy a rozbory jednak ještě není úplně hotovo, a především už v pátek 10. srpna začíná astronomický tábor. Takže musí být vše uklizeno, uloženo na své místo a připraveno pro bezpečný provoz budovy.

Díky všem zaměstnancům hvězdárny se tento náročný úkol podařilo splnit, takže astronomický tábor úspěšně začal.


Sprint před cílem

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí se blíží k malému finále, kdy bude hlavní budova uvedena do běžného provozu. Rekonstrukce tím nekončí, jelikož díky dodávce speciálních materiálů bude dokončena po skončení letního astronomického praktika (astronomického tábora) pro mládež.

Staveniště bylo nutné předat v provozuschopném a bezpečném stavu, takže kromě stavebních prací se také uklízelo, odvážel se odpad a vůbec celkově se "gruntovalo".


Netradiční pohled na stavbu - časosběrná videa

Zajímavou možností, jak sledovat postup prací a ruch na staveništi, je pořídit tzv. časosběrná videa. Princip je v tom, že vhodným fotoaparátem či kamerou budete snímkovat danou scénu po dobu několika hodin s frekvencí expozice řekněme několikrát za minutu. Co z toho vzejde, se můžete podívat v našich ukázkách.

 

 


Finišujeme k cíli

Původně plánovaný závěr rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí se pomalu, ale jistě blíží. Odpovídá tomu i čilý pracovní ruch na staveništi a postupné dokončování a montáž klíčových prvků a konstrukcí.

IPřes veškerou snahu zhotovitele se nepodaří stihnout plánovaný termín dokončení, neboť dodavatel jednoho z klíčových speciálních materiálů nepotvrdil původní termín dodávky, a tak se závěr stavby mírně posune. Současné práce však 9. srpna 2012 utichnou a hvězdárnu opanuje pravidelný a oblíbený astronomický tábor.


Náročná směna

Rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí pomalu, ale jistě spěje k závěru. To je také poznat na samotném staveništi, kde své úkoly plní řada subdodavatelů, takže v těchto dnech je na stavbě opravdu rušno.

Poslední červencový den tady kromě hlavního dodavatele pracovaly další tři firmy. Co vše se dělalo a jak to v reálu vypadalo, se můžete přesvědčit v našem "jednodenním" příspěvku.


Příběh jednoho dne

Často si kladu otázku, zdali je jeden den moc nebo málo času. Jak už to ve fyzice po Einsteinovi bývá, všechno je tak nějak relativní a nejinak je tomu i v tomto případě. Bylo zajímavé sledovat, co vše lze za jeden den na stavbě stihnout. Rádi bychom se o tento zážitek podělili i s vám prostřednictvím obrázkové galerie.


Jistě k cíli

První rozsáhlejší celky prací na rekonstrukci hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. byly ve sledovaném období mezi 25. a 29. červencem 2012 dokončeny a čekají na následnou finalizaci.

Významným způsobem pokročila rekonstrukce střešního pláště nástavby přednáškového sálu a stavební úpravy odvodu dešťové vody na severní straně objektu.


Pokroky na vícero frontách

Na první pohled nepříliš rozsáhlá rekonstrukce hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí je ve skutečnosti relativně velmi složitá a pracná oprava. O tom jsme se mohli přesvědčit od 18. do 24. července 2012.

Práce postupovaly s ohledem na počasí na více frontách najednou tak, aby zhotovitel stihl připravit klíčové prvky pro montáže subdodavateli. Kromě standardních stavebních prací proto probíhalo čištění konstrukcí a ploch i přesné zaměření pro subdodávky.


12

   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz