Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Období na přelomu třetího a čtvrtého červencového týdne bylo věnováno především důkladnému očištění podkladů pod omítkami na jižní fasádě budovy, reprofilaci ocelových výztuží a sanaci poškozeného železobetonového povrchu konstrukcí. Poté přišla na řadu hrubá podkladní omítka.
Ostění velkých prosklených stěn ve vstupní hale hvězdárny bylo z vnější strany zatepleno extrudovaným polystyrenem tak, aby se co nejvíce eliminovalo nežádoucí promrzání obvodových zdí v místě ostění. Izolační materiál překryly stěrka a sklolaminátová síťka a byl připraven pro natažení brizolitu. Na konci období pokračovaly opravy omítek brizolitem tak, aby nové vrstvy co nejlépe splynuly a sjednotily se s ponechanými částmi původních omítek.
Důležitou aktivitou bylo také důsledné vyměření již obnažených a připravených konstrukcí, především střechy a ocelových nosných konstrukcí skel v přízemí vstupní haly i ve druhém nadzemním podlaží.
Začalo odkrývání střešního pláště nad přednáškovým sálem hvězdárny ve 2. nadzemním podlaží. Mimo jiné bylo zapotřebí upřesnit stávající stav, aby bylo možné co nejlépě naplánovat rekonstrukci. V této souvislosti byla provedena i sondáž zelené střechy v místě atiky, abychom zjistili, v jakém stavu jsou podkladní vrstvy i plocha atiky pro upevnění izolačních materiálů.
Na konci období začaly práce na rekonstrukci střešního pláště nad přednáškovým sálem. V první řadě bylo zapotřebí odstranit stávající dřevěné bednění a podívat se řádně na celou konstrukci. Ve spolupráci s technickým dozorem investora jsme dolaďovali drobné detaily.
Na řadu se dostalo také postupné vyztužování rámů ocelových konstrukcí v nástavbě (ve 2. NP) a vůbec další práce spojené s přípravou ocelových konstrukcí na montáž speciálních skel.
Zateplování venkovního ostění prosklených ploch vstupních haly.
Po dešti... střecha se proměnila na několik menších jezer.
Zednické práce byly náročné, navíc moc nepřálo počasí.
Starý a nefunkční otvor přirozeného větrání musel pryč.
Detail zateplování ostění prosklených ploch.
Srovnávání povrchových nerovností železobetonových konstrukcí.
Chvíle odpočinku a soustředění.
Detail ošetřených ocelových výztuží v konstrukci objektu.
Práce na vícero frontách.
Detail ošetřených ocelových výztuží.
Celkový pohled na jižní fasádu hlavní budovy hvězdárny.
Sonda do střešní kosntrukce nás moc nepotěšila.
I krátký déšť vytvořil na střeše jezera.
Nanášení podkladových omítek.
Vybourání části seismické studny.
Nanášení brizolitu.
Netradiční zátiší s hlavní budovou.
Škrábání brizolitových omítek.
"Rychlá rota" na střeše nástavby přednáškového sálu.
Materiál na zateplení střechy nástavby.
Odstrojení starého záklopu na střeše nástavby.
Odstrojená původní střecha ...
... s mnoha vosími hnízdy.
"Rychlá rota" při svačině.
Detail původní dřevěné konstrukce střechy nástavby.
Zámečnické práce na ocelových konstrukcích prosklených stěn.
18. - 24. 07. 2012
autor: Libor Lenža