V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Období na přelomu třetího a čtvrtého červencového týdne bylo věnováno především důkladnému očištění podkladů pod omítkami na jižní fasádě budovy, reprofilaci ocelových výztuží a sanaci poškozeného železobetonového povrchu konstrukcí. Poté přišla na řadu hrubá podkladní omítka.
Ostění velkých prosklených stěn ve vstupní hale hvězdárny bylo z vnější strany zatepleno extrudovaným polystyrenem tak, aby se co nejvíce eliminovalo nežádoucí promrzání obvodových zdí v místě ostění. Izolační materiál překryly stěrka a sklolaminátová síťka a byl připraven pro natažení brizolitu. Na konci období pokračovaly opravy omítek brizolitem tak, aby nové vrstvy co nejlépe splynuly a sjednotily se s ponechanými částmi původních omítek.
Důležitou aktivitou bylo také důsledné vyměření již obnažených a připravených konstrukcí, především střechy a ocelových nosných konstrukcí skel v přízemí vstupní haly i ve druhém nadzemním podlaží.
Začalo odkrývání střešního pláště nad přednáškovým sálem hvězdárny ve 2. nadzemním podlaží. Mimo jiné bylo zapotřebí upřesnit stávající stav, aby bylo možné co nejlépě naplánovat rekonstrukci. V této souvislosti byla provedena i sondáž zelené střechy v místě atiky, abychom zjistili, v jakém stavu jsou podkladní vrstvy i plocha atiky pro upevnění izolačních materiálů.
Na konci období začaly práce na rekonstrukci střešního pláště nad přednáškovým sálem. V první řadě bylo zapotřebí odstranit stávající dřevěné bednění a podívat se řádně na celou konstrukci. Ve spolupráci s technickým dozorem investora jsme dolaďovali drobné detaily.
Na řadu se dostalo také postupné vyztužování rámů ocelových konstrukcí v nástavbě (ve 2. NP) a vůbec další práce spojené s přípravou ocelových konstrukcí na montáž speciálních skel.
Zateplování venkovního ostění prosklených ploch vstupních haly.
Po dešti... střecha se proměnila na několik menších jezer.
Zednické práce byly náročné, navíc moc nepřálo počasí.
Starý a nefunkční otvor přirozeného větrání musel pryč.
Detail zateplování ostění prosklených ploch.
Srovnávání povrchových nerovností železobetonových konstrukcí.
Chvíle odpočinku a soustředění.
Detail ošetřených ocelových výztuží v konstrukci objektu.
Práce na vícero frontách.
Detail ošetřených ocelových výztuží.
Celkový pohled na jižní fasádu hlavní budovy hvězdárny.
Sonda do střešní kosntrukce nás moc nepotěšila.
I krátký déšť vytvořil na střeše jezera.
Nanášení podkladových omítek.
Vybourání části seismické studny.
Nanášení brizolitu.
Netradiční zátiší s hlavní budovou.
Škrábání brizolitových omítek.
"Rychlá rota" na střeše nástavby přednáškového sálu.
Materiál na zateplení střechy nástavby.
Odstrojení starého záklopu na střeše nástavby.
Odstrojená původní střecha ...
... s mnoha vosími hnízdy.
"Rychlá rota" při svačině.
Detail původní dřevěné konstrukce střechy nástavby.
Zámečnické práce na ocelových konstrukcích prosklených stěn.
18. - 24. 07. 2012
autor: Libor Lenža