Pozorování proměnných hvězd probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v éře digitálních CCD kamer dvacet let. Za tu dobu bylo pořízeno mnoho zajímavých dat a dosaženo i několika významných objevů. Od roku 2017 funguje na hvězdárně ve Valašském Meziříčí vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. S jeho pomocí student olomouckého gymnázia Vojtěch Dienstbier pozoroval nově objevenou proměnnou hvězdu a jeho práce byla oceněna v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii UNIVERSUM.
V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900-1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byli přítomni nejen zástupci odborné veřejnosti, ale i představitelé vedení města Valašské Meziříčí, a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.
Ve středu 18. 9. 2019 v 15.30 hodin se uskuteční na hvězdárně zahajovací schůzka astronomického kroužku pro všechny (téměř) příznivce denní a noční oblohy.
01.06.2009
Pomineme-li silný vítr, přívalový déšť a bleskové výboje, které je doprovázejí a které mohou napáchat mnoho škody, patří bouře k těm nejzajímavějším přírodním jevům, se kterými se můžete setkat. Při jejich sledování !!! dbejte nejvyšší opatrnosti !!! , ale rozhodně si je nenechejte úplně ujít. Například bouřka z 22. května 2009 nepatřila k těm nejsilnějším, ale byla nápadně fotogenická, jak můžete vidět na přiložených snímcích. Více informací naleznete pod následujícími odkazy [Tornáda v ČR; AMATEUR STORMCHASING SOCIETY ].
Pokud nejste vyznavači "adrenalinových sportů", máme pro vás poněkud bezpečnější meteorologický tip. Červen a červenec jsou sezónou jednoho velmi nenápadného meteorologického jevu, který je dodnes obestřen řadou záhad, nočních svítících oblaků. Tyto shluky ledových krystalů se nacházejí ve výšce kolem 80 km nad zemským povrchem a právě období kolem letního slunovratu je vhodný okamžik pro jejich sledování. Slunce se v noci dostane jen nízko pod obzor, nasvětluje tuto jemnou oblačnost a zviditelní ji nad severním obzorem na večerní i ranní obloze. Více viz [Slunce v létě; http://ukazy.astro.cz/nlc; www.astro.cz].
Další meteorologické zajímavosti najdete ve specálně připravené sekci.
autor: Jiří Srba