Pozorování proměnných hvězd probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v éře digitálních CCD kamer dvacet let. Za tu dobu bylo pořízeno mnoho zajímavých dat a dosaženo i několika významných objevů. Od roku 2017 funguje na hvězdárně ve Valašském Meziříčí vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. S jeho pomocí student olomouckého gymnázia Vojtěch Dienstbier pozoroval nově objevenou proměnnou hvězdu a jeho práce byla oceněna v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii UNIVERSUM.
V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900-1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byli přítomni nejen zástupci odborné veřejnosti, ale i představitelé vedení města Valašské Meziříčí, a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.
Ve středu 18. 9. 2019 v 15.30 hodin se uskuteční na hvězdárně zahajovací schůzka astronomického kroužku pro všechny (téměř) příznivce denní a noční oblohy.
06.04.2011
V sobotu 26. března proběhl již 4. ročník celosvětového happeningu Hodina Země (Earth Hour), jehož cílem bylo symbolicky - zhasnutím světel po dobu 1 hodiny - upozornit na nadměrnou spotřebu elektrické energie a produkci skleníkových plynů. K této mezinárodní akci se mimo jiné připojili Město Valašské Meziříčí, Hvězdárna Valašské Meziříčí a Regionální energetické centrum se společným programem, který probíhal jednak na hvězdárně, dále v centru města a v ulici Na Vrchovině.
První část programu proběhla v prostorách hvězdárny od 18 do 19 h, kde byla připravena panelová prezentace a přednáška na téma energetické úspory v domácnostech. Ve zbylém čase pak byly návštěvníkům předvedeny experimenty se statickou elektřinou a představena nová astronomická technika hvězdárny.
Podrobnější informace najdete v rubrice Co se podařilo.
.
autor: Radek Kraus