Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Seminář začal trochu napínavě s ohledem na problémy s dopravou účastníků na dálnici D1. Nakonec se všichni přihlášení účastníci sešli a mohlo se začít přehledovou přednáškou Jiřího Srby, pracovníka Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. na téma Meziplanetární hmota ve Sluneční soustavě na počátku 21. století. V souvislostech byly představeny milníky výzkumu MPH a představeny očekávané projekty a výzkumy.
Dalším přednášejícím se stal Jan Kondziolka, který jako iniciátor Beskydské oblasti tmavé oblohy prezentoval její vznik a představil posluchačům tuto oblast z pohledu ochrany životního prostředí a zvláště noční oblohy. Dostalo se i na připomenutí pádu meteoritu Morávka, který se odehrál 6. 5. 2000 a jehož zbytky dopadly poblíž stejnojmenné přehrady v této oblasti. Diskutovala se i možnost uspořádání další vyhledávací expedice v r. 2015, protože podle předpokladů se zde nachází ještě několik kilogramů meteorické hmoty.
Vzhledem k deštivému večeru byl místo pozorování představen v předpremiéře absolventský film o amatérských astronomech.
Sobota 18. 10. 2014 byla hlavním dnem semináře. Po snídani byl zahájen program aktuálním pohledem na právě probíhající výzkum komety 67/P sondou Rosetta.
Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu uvedl přehled klíčových událostí a připomenutí významných výsledků dosavadního výzkumu evropské sondy Rosetta, zvláště přiblížil výběr přistávacích oblastí a další očekávané výzkumy po přistání sondy Philae, které je plánováno na 12. 11. 2014.
Dopoledne pokračovalo vystoupením Leo Kornoše z AGO Modra na téma Pozorovanie meteorov kamerami AMOS. Posluchačům se v další přehledové přednášce dostalo zevrubných informací o práci specialistů AV SR v oboru MPH na AGO Modra, o jejich vybavení a dále o expedici na Kanárské ostrovy a do Kanady. Zaujalo zejména řešení nové meteorické kamery.
Po obědě se účastníci pod vedením Jana Kondziolky přesunuli k modelu meteoroidu Morávka, cestou si prohlédli dřevěný kostelík Panny Marie na Gruni.
Další odpolední program byl věnován kometám. Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu se v přednášce Kometa ISON a populace Oortova oblaku věnoval genezi komet v Oortově oblaku, historii objevu komety ISON a jejím dalším osudům. Připomenul i klíčové podmínky pozorování komet amatéry, doplňování profesionálních výzkumů, zvláště díky možnostem pronájmu pozorovacího času u robotického dalekohledu FRAM, který provozuje FÚ AV ČR na observatoři PAO v Argentině. Zde se jedná o pozorování dynamicky nové skupiny komet.
Velký ohlas sklidil i pracovník AsÚ AV ČR Ondřejov Petr Scheirich s Novinkami ze světa planetek. Srozumitelně a poutavě posluchače zasvětil do původu planetek a jejich rozložení ve Sluneční soustavě, představil „slepení“ planetek, popsal povrchové útvary a poodkryl i záhadu regolitu na povrchu. Zvláštní pozornost věnoval vícenásobným planetkám a hledání blízkozemních planetek.
Po večeři se v rámci programu dostalo na krátké odborné příspěvky účastníků:
Díky vyjasnění se po 22. hod SELČ rozeběhla u několika dalekohledů připravených před budovou horské chaty a pod dohledem odborných pracovníků hvězdáren astronomická pozorování ve skupinách, ale i pro náhodné zájemce.
Posledním dnem semináře byla neděle 19. 10. 2014. Po snídani se účastníci mohli obeznámit s příspěvkem Komety a jejich meteorické roje. Jakub Černý, Společnost pro meziplanetární hmotu představil vybrané komety, rozpady jejich jader, vzniklé meteorické roje a další příklady chování komet.
Možnosti pozorování meteorů v amatérských podmínkách bylo další téma, které přednesl Jakub Koukal, Společnost pro meziplanetární hmotu. Zaměřil se na popis videopozorování meteorů, porovnání kvality pozorování vizuálních pozorování a videopozorování, možnosti technického vybavení, zpracování dat, příspěvek k identifikaci rojů jižní oblohy a na příklady pozorování.
Tímto vystoupením byl seminář ukončen a po obědě pokračoval pracovním setkáním zájemců k rozvoji pozorovatelské sítě.
Autor: Ivo Míček, předseda SMPH
autor: Libor Lenža