Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Seminář - Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci

Seminář - Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci

Seminář začal poněkud napínavě s ohledem na problémy s dopravou účastníků na dálnici D1. Nakonec se všichni přihlášení sešli, aby si mohli poslechnout úvodní přehledovou přednášku Jiřího Srby, pracovníka Hvězdárny Valašské Meziříčí, na téma Meziplanetární hmota ve Sluneční soustavě na počátku 21. století. Autor v souvislostech představil milníky výzkumu MPH a očekávané projekty a výzkumy.

Dalším přednášejícím byl Jan Kondziolka, jenž jako iniciátor Beskydské oblasti tmavé oblohy prezentoval její vznik a představil posluchačům tuto oblast z pohledu ochrany životního prostředí a zvláště noční oblohy. Dostalo se i na připomenutí pádu meteoritu Morávka, který se odehrál 6. 5. 2000 a jehož zbytky dopadly poblíž stejnojmenné přehrady v dané oblasti. Diskutovala se i možnost uspořádání další vyhledávací expedice v roce 2015, protože podle předpokladů se zde nachází ještě několik kilogramů meteorické hmoty.

Vzhledem k deštivému večeru proběhla namísto plánovaného pozorování předpremiéra absolventského filmu o amatérských astronomech.

Sobota 18. 10. 2014 byla hlavním dnem semináře. Program zahájil aktuální pohled na právě probíhající výzkum komety 67/P sondou Rosetta.

Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu nabídl přehled klíčových událostí a připomenutí významných výsledků dosavadního výzkumu evropské sondy Rosetta. Zvláště přiblížil výběr přistávacích oblastí a další očekávané výzkumy po přistání sondy Philae, plánovaném na 12. 11. 2014.

Dopoledne pokračovalo vystoupením Lea Kornoše z AGO Modra na téma Pozorovanie meteorov kamerami AMOS. Posluchačům v této přehledové přednášce získali zevrubné informace o práci specialistů AV SR v oboru MPH na AGO Modra, o jejich vybavení a dále o expedici na Kanárské ostrovy a do Kanady. Zaujalo zejména řešení nové meteorické kamery.

Po obědě se účastníci pod vedením Jana Kondziolky přesunuli k modelu meteoroidu Morávka, cestou si prohlédli dřevěný kostelík Panny Marie na Grúni.

Další odpolední program byl věnován kometám. Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu se v přednášce Kometa ISON a populace Oortova oblaku zaměřil na genezi komet v Oortově oblaku, historii objevu komety ISON a její další osudy. Připomněl rovněž klíčové podmínky pozorování komet amatéry, doplňování profesionálních výzkumů, zvláště díky možnostem pronájmu pozorovacího času u robotického dalekohledu FRAM, který provozuje FÚ AV ČR v observatoři PAO v Argentině. Zde se jedná o pozorování dynamicky nové skupiny komet.

Velký ohlas měla přednáška pracovníka Petra Scheiricha z AsÚ AV ČR s názvem Novinky ze světa planetek. Srozumitelně a poutavě posluchače zasvětil do původu planetek a jejich rozložení ve Sluneční soustavě, představil „slepení“ planetek, popsal povrchové útvary a poodkryl i záhadu regolitu na povrchu. Zvláštní pozornost věnoval vícenásobným planetkám a hledání blízkozemních planetek.

Po večeři program pokračoval krátkými odbornými příspěvky účastníků:

  • Přehled observačních aktivit přeshraniční sítě prezentoval Jiří Srba z Hvězdárny Valašské Meziříčí, jenž představil CCD videopozorování ve Valašském Meziříčí – vybrané získané videometeory a jako novinku systém NFC – kamery s vyšším rozlišením a možností záznamu meteoru +6 mag.
  • Spektrograf pro pozorování meteorů ve Hvězdárně Valašské Meziříčí popsala její pracovnice Sylvie Gorková – jedná se o zařízení vybudované ve spolupráci s SMPH, jehož rozsah činí 300–900 nm, dosah -2 mag. Mřížka má 500 čar/mm, pro zpracování spektra je využíván software VisualSpec.
  • Aktuální pohled na kometu Siding Spring (C/2013 A1) uvedl Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu. Přiblížil připravovaná i probíhající pozorování komety Siding Spring ze sond kolem Marsu, Země a z pozemských observatoří, z povrchu Marsu, průlet komety kolem Marsu nastal 19. 10. 2014.
  • Projekt Astronomie a přírodní vědy interaktivní formou na školách představil Miroslav Spurný z Hvězdárny Karlovy Vary. Informoval o projektech, podmínkách a problémech s tím spojených, Projekt Astronomie do škol, kamery do škol probíhá s rozpočtem 1,6 milionu Kč, představuje doplněk učiva fyziky, zahrnuje 9 partnerských škol a inicioval vznik nových kroužků.

Díky vyjasnění po 22. hod SELČ začala u několika dalekohledů připravených před budovou horské chaty a pod dohledem odborných pracovníků hvězdáren astronomická pozorování ve skupinách, ale i pro náhodné zájemce.

Závěrečným dnem semináře byla neděle 19. 10. 2014. Nejprve se účastníci obeznámili s příspěvkem Komety a jejich meteorické roje. Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu představil vybrané komety, rozpady jejich jader, vzniklé meteorické roje a další příklady chování komet.

Možnosti pozorování meteorů v amatérských podmínkách bylo další téma, které přednesl Jakub Koukal ze Společnosti pro meziplanetární hmotu. Zaměřil se na popis videopozorování meteorů, porovnání kvality vizuálních pozorování a videopozorování, možnosti technického vybavení, zpracování dat, příspěvek k identifikaci rojů jižní oblohy a na příklady pozorování.

Tímto vystoupením seminář skončil a po obědě pokračoval pracovním setkáním zájemců k rozvoji pozorovatelské sítě.

Autor: Ivo Míček, předseda SMPH

autor: Libor Lenža

12
12

   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies