Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Seminář - Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci

Seminář - Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci

Seminář začal poněkud napínavě s ohledem na problémy s dopravou účastníků na dálnici D1. Nakonec se všichni přihlášení sešli, aby si mohli poslechnout úvodní přehledovou přednášku Jiřího Srby, pracovníka Hvězdárny Valašské Meziříčí, na téma Meziplanetární hmota ve Sluneční soustavě na počátku 21. století. Autor v souvislostech představil milníky výzkumu MPH a očekávané projekty a výzkumy.

Dalším přednášejícím byl Jan Kondziolka, jenž jako iniciátor Beskydské oblasti tmavé oblohy prezentoval její vznik a představil posluchačům tuto oblast z pohledu ochrany životního prostředí a zvláště noční oblohy. Dostalo se i na připomenutí pádu meteoritu Morávka, který se odehrál 6. 5. 2000 a jehož zbytky dopadly poblíž stejnojmenné přehrady v dané oblasti. Diskutovala se i možnost uspořádání další vyhledávací expedice v roce 2015, protože podle předpokladů se zde nachází ještě několik kilogramů meteorické hmoty.

Vzhledem k deštivému večeru proběhla namísto plánovaného pozorování předpremiéra absolventského filmu o amatérských astronomech.

Sobota 18. 10. 2014 byla hlavním dnem semináře. Program zahájil aktuální pohled na právě probíhající výzkum komety 67/P sondou Rosetta.

Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu nabídl přehled klíčových událostí a připomenutí významných výsledků dosavadního výzkumu evropské sondy Rosetta. Zvláště přiblížil výběr přistávacích oblastí a další očekávané výzkumy po přistání sondy Philae, plánovaném na 12. 11. 2014.

Dopoledne pokračovalo vystoupením Lea Kornoše z AGO Modra na téma Pozorovanie meteorov kamerami AMOS. Posluchačům v této přehledové přednášce získali zevrubné informace o práci specialistů AV SR v oboru MPH na AGO Modra, o jejich vybavení a dále o expedici na Kanárské ostrovy a do Kanady. Zaujalo zejména řešení nové meteorické kamery.

Po obědě se účastníci pod vedením Jana Kondziolky přesunuli k modelu meteoroidu Morávka, cestou si prohlédli dřevěný kostelík Panny Marie na Grúni.

Další odpolední program byl věnován kometám. Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu se v přednášce Kometa ISON a populace Oortova oblaku zaměřil na genezi komet v Oortově oblaku, historii objevu komety ISON a její další osudy. Připomněl rovněž klíčové podmínky pozorování komet amatéry, doplňování profesionálních výzkumů, zvláště díky možnostem pronájmu pozorovacího času u robotického dalekohledu FRAM, který provozuje FÚ AV ČR v observatoři PAO v Argentině. Zde se jedná o pozorování dynamicky nové skupiny komet.

Velký ohlas měla přednáška pracovníka Petra Scheiricha z AsÚ AV ČR s názvem Novinky ze světa planetek. Srozumitelně a poutavě posluchače zasvětil do původu planetek a jejich rozložení ve Sluneční soustavě, představil „slepení“ planetek, popsal povrchové útvary a poodkryl i záhadu regolitu na povrchu. Zvláštní pozornost věnoval vícenásobným planetkám a hledání blízkozemních planetek.

Po večeři program pokračoval krátkými odbornými příspěvky účastníků:

  • Přehled observačních aktivit přeshraniční sítě prezentoval Jiří Srba z Hvězdárny Valašské Meziříčí, jenž představil CCD videopozorování ve Valašském Meziříčí – vybrané získané videometeory a jako novinku systém NFC – kamery s vyšším rozlišením a možností záznamu meteoru +6 mag.
  • Spektrograf pro pozorování meteorů ve Hvězdárně Valašské Meziříčí popsala její pracovnice Sylvie Gorková – jedná se o zařízení vybudované ve spolupráci s SMPH, jehož rozsah činí 300–900 nm, dosah -2 mag. Mřížka má 500 čar/mm, pro zpracování spektra je využíván software VisualSpec.
  • Aktuální pohled na kometu Siding Spring (C/2013 A1) uvedl Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu. Přiblížil připravovaná i probíhající pozorování komety Siding Spring ze sond kolem Marsu, Země a z pozemských observatoří, z povrchu Marsu, průlet komety kolem Marsu nastal 19. 10. 2014.
  • Projekt Astronomie a přírodní vědy interaktivní formou na školách představil Miroslav Spurný z Hvězdárny Karlovy Vary. Informoval o projektech, podmínkách a problémech s tím spojených, Projekt Astronomie do škol, kamery do škol probíhá s rozpočtem 1,6 milionu Kč, představuje doplněk učiva fyziky, zahrnuje 9 partnerských škol a inicioval vznik nových kroužků.

Díky vyjasnění po 22. hod SELČ začala u několika dalekohledů připravených před budovou horské chaty a pod dohledem odborných pracovníků hvězdáren astronomická pozorování ve skupinách, ale i pro náhodné zájemce.

Závěrečným dnem semináře byla neděle 19. 10. 2014. Nejprve se účastníci obeznámili s příspěvkem Komety a jejich meteorické roje. Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu představil vybrané komety, rozpady jejich jader, vzniklé meteorické roje a další příklady chování komet.

Možnosti pozorování meteorů v amatérských podmínkách bylo další téma, které přednesl Jakub Koukal ze Společnosti pro meziplanetární hmotu. Zaměřil se na popis videopozorování meteorů, porovnání kvality vizuálních pozorování a videopozorování, možnosti technického vybavení, zpracování dat, příspěvek k identifikaci rojů jižní oblohy a na příklady pozorování.

Tímto vystoupením seminář skončil a po obědě pokračoval pracovním setkáním zájemců k rozvoji pozorovatelské sítě.

Autor: Ivo Míček, předseda SMPH

autor: Libor Lenža

12
12

   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies