S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Seminář začal poněkud napínavě s ohledem na problémy s dopravou účastníků na dálnici D1. Nakonec se všichni přihlášení sešli, aby si mohli poslechnout úvodní přehledovou přednášku Jiřího Srby, pracovníka Hvězdárny Valašské Meziříčí, na téma Meziplanetární hmota ve Sluneční soustavě na počátku 21. století. Autor v souvislostech představil milníky výzkumu MPH a očekávané projekty a výzkumy.
Dalším přednášejícím byl Jan Kondziolka, jenž jako iniciátor Beskydské oblasti tmavé oblohy prezentoval její vznik a představil posluchačům tuto oblast z pohledu ochrany životního prostředí a zvláště noční oblohy. Dostalo se i na připomenutí pádu meteoritu Morávka, který se odehrál 6. 5. 2000 a jehož zbytky dopadly poblíž stejnojmenné přehrady v dané oblasti. Diskutovala se i možnost uspořádání další vyhledávací expedice v roce 2015, protože podle předpokladů se zde nachází ještě několik kilogramů meteorické hmoty.
Vzhledem k deštivému večeru proběhla namísto plánovaného pozorování předpremiéra absolventského filmu o amatérských astronomech.
Sobota 18. 10. 2014 byla hlavním dnem semináře. Program zahájil aktuální pohled na právě probíhající výzkum komety 67/P sondou Rosetta.
Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu nabídl přehled klíčových událostí a připomenutí významných výsledků dosavadního výzkumu evropské sondy Rosetta. Zvláště přiblížil výběr přistávacích oblastí a další očekávané výzkumy po přistání sondy Philae, plánovaném na 12. 11. 2014.
Dopoledne pokračovalo vystoupením Lea Kornoše z AGO Modra na téma Pozorovanie meteorov kamerami AMOS. Posluchačům v této přehledové přednášce získali zevrubné informace o práci specialistů AV SR v oboru MPH na AGO Modra, o jejich vybavení a dále o expedici na Kanárské ostrovy a do Kanady. Zaujalo zejména řešení nové meteorické kamery.
Po obědě se účastníci pod vedením Jana Kondziolky přesunuli k modelu meteoroidu Morávka, cestou si prohlédli dřevěný kostelík Panny Marie na Grúni.
Další odpolední program byl věnován kometám. Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu se v přednášce Kometa ISON a populace Oortova oblaku zaměřil na genezi komet v Oortově oblaku, historii objevu komety ISON a její další osudy. Připomněl rovněž klíčové podmínky pozorování komet amatéry, doplňování profesionálních výzkumů, zvláště díky možnostem pronájmu pozorovacího času u robotického dalekohledu FRAM, který provozuje FÚ AV ČR v observatoři PAO v Argentině. Zde se jedná o pozorování dynamicky nové skupiny komet.
Velký ohlas měla přednáška pracovníka Petra Scheiricha z AsÚ AV ČR s názvem Novinky ze světa planetek. Srozumitelně a poutavě posluchače zasvětil do původu planetek a jejich rozložení ve Sluneční soustavě, představil „slepení“ planetek, popsal povrchové útvary a poodkryl i záhadu regolitu na povrchu. Zvláštní pozornost věnoval vícenásobným planetkám a hledání blízkozemních planetek.
Po večeři program pokračoval krátkými odbornými příspěvky účastníků:
Díky vyjasnění po 22. hod SELČ začala u několika dalekohledů připravených před budovou horské chaty a pod dohledem odborných pracovníků hvězdáren astronomická pozorování ve skupinách, ale i pro náhodné zájemce.
Závěrečným dnem semináře byla neděle 19. 10. 2014. Nejprve se účastníci obeznámili s příspěvkem Komety a jejich meteorické roje. Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu představil vybrané komety, rozpady jejich jader, vzniklé meteorické roje a další příklady chování komet.
Možnosti pozorování meteorů v amatérských podmínkách bylo další téma, které přednesl Jakub Koukal ze Společnosti pro meziplanetární hmotu. Zaměřil se na popis videopozorování meteorů, porovnání kvality vizuálních pozorování a videopozorování, možnosti technického vybavení, zpracování dat, příspěvek k identifikaci rojů jižní oblohy a na příklady pozorování.
Tímto vystoupením seminář skončil a po obědě pokračoval pracovním setkáním zájemců k rozvoji pozorovatelské sítě.
Autor: Ivo Míček, předseda SMPH
autor: Libor Lenža
Seminář Výzkum meziplanetární hmoty Slovenský systém pro pozorování meteorů televziní CCD technikou představil Leo Kornoš (AGO Modra). |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |