Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. Jedná se o celoevropskou akci vyhlašovanou Evropskou komisí, která se koná každoročně vždy poslední pátek v září (letos 27. září).
K této akci se i letos opět přihlásila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Letošní Noc vědců byla zaměřena na ‚energii‘. Téma tedy mělo poměrně blízko k dlouhodobým odborným i vzdělávacím aktivitám valašskomeziříčské hvězdárny. V našem podání se jednalo především o energii Slunce a její využití.
Akci jsme zahájili již v 15 hodin pozorováním Slunce v rámci programu POHLEDY NA SLUNCE, kterému však příliš nepřálo počasí. Přesto alespoň část odpoledních návštěvníků mohla Slunce shlédnout a navíc se seznámit s naším odborným pracovištěm, které je převážně využíváno právě pozorovateli Slunce ke sledování projevů sluneční aktivity.
Návštěvníci večerní části Noci vědců ve Valašském Meziříčí byli při příchodu obdarováni drobnými upomínkovými předměty a mohli si prohlédnout výstavu SLUNCE – NAŠE HVĚZDA. Pro rodiny s dětmi byla připravena vědomostní soutěž o malý hvězdářský dalekohled. Děti se po celou dobu programu mohly zapojit do výtvarné soutěže ‚Sluníčkové malování‘ a získat drobné ceny a sladkosti.
Večerní část akce byla zahájena v 18:30 přednáškou VYUŽITÍ SLUNEČNÍ ENERGIE – MÝTY A SKUTEČNOST v hlavním sále hvězdárny. Na ni navázala dvojice prezentací odborné činnosti hvězdárny v oblasti pozorování Slunce a souvisejících vzdělávacích aktivit – JAK A PROČ POZORUJEME SLUNCE a PŘEDSTAVENÍ PŘESHRANIČNÍHO VZDĚLÁVACÍHO A VÝUKOVÉHO CENTRA. V rámci obou pořadů se mohli účastníci seznámit s řadou ukázek aktuálních pozorování projevů sluneční aktivity provedených v průběhu léta na naší hvězdárně.
Na 21. hodinu bylo připraveno vyhlášení vítězů soutěže o malý dalekohled a večerní astronomické pozorování oblohy.
Závěrečný díl programu v přednáškovém sále patřil opět Slunci. V prezentaci s názvem SLUNCE – JAK JEJ NEZNÁME se návštěvníci mohli těšit ze zajímavých snímků Slunce, pořízených kosmickými přístroji i pozemními dalekohledy.
Noci vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí se v roce 2013 zúčastnilo celkem 63 návštěvníků, což je méně než bývá zvykem, ale s ohledem na počasí to není špatný výsledek.
Děkujeme všem účastníkům za návštěvu a těšíme se příště na shledanou.
autor: Jiří Srba