Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. Jedná se o celoevropskou akci vyhlašovanou Evropskou komisí, která se koná každoročně vždy poslední pátek v září (letos 27. září).
K této akci se i letos opět přihlásila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Letošní Noc vědců byla zaměřena na ‚energii‘. Téma tedy mělo poměrně blízko k dlouhodobým odborným i vzdělávacím aktivitám valašskomeziříčské hvězdárny. V našem podání se jednalo především o energii Slunce a její využití.
Akci jsme zahájili již v 15 hodin pozorováním Slunce v rámci programu POHLEDY NA SLUNCE, kterému však příliš nepřálo počasí. Přesto alespoň část odpoledních návštěvníků mohla Slunce shlédnout a navíc se seznámit s naším odborným pracovištěm, které je převážně využíváno právě pozorovateli Slunce ke sledování projevů sluneční aktivity.
Návštěvníci večerní části Noci vědců ve Valašském Meziříčí byli při příchodu obdarováni drobnými upomínkovými předměty a mohli si prohlédnout výstavu SLUNCE – NAŠE HVĚZDA. Pro rodiny s dětmi byla připravena vědomostní soutěž o malý hvězdářský dalekohled. Děti se po celou dobu programu mohly zapojit do výtvarné soutěže ‚Sluníčkové malování‘ a získat drobné ceny a sladkosti.
Večerní část akce byla zahájena v 18:30 přednáškou VYUŽITÍ SLUNEČNÍ ENERGIE – MÝTY A SKUTEČNOST v hlavním sále hvězdárny. Na ni navázala dvojice prezentací odborné činnosti hvězdárny v oblasti pozorování Slunce a souvisejících vzdělávacích aktivit – JAK A PROČ POZORUJEME SLUNCE a PŘEDSTAVENÍ PŘESHRANIČNÍHO VZDĚLÁVACÍHO A VÝUKOVÉHO CENTRA. V rámci obou pořadů se mohli účastníci seznámit s řadou ukázek aktuálních pozorování projevů sluneční aktivity provedených v průběhu léta na naší hvězdárně.
Na 21. hodinu bylo připraveno vyhlášení vítězů soutěže o malý dalekohled a večerní astronomické pozorování oblohy.
Závěrečný díl programu v přednáškovém sále patřil opět Slunci. V prezentaci s názvem SLUNCE – JAK JEJ NEZNÁME se návštěvníci mohli těšit ze zajímavých snímků Slunce, pořízených kosmickými přístroji i pozemními dalekohledy.
Noci vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí se v roce 2013 zúčastnilo celkem 63 návštěvníků, což je méně než bývá zvykem, ale s ohledem na počasí to není špatný výsledek.
Děkujeme všem účastníkům za návštěvu a těšíme se příště na shledanou.
autor: Jiří Srba
![]() |
Noc vědců 2013 |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |