V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
S novým dalekohledem snad už brzy vstoupí naše hvězdárna do nové školní návštěvnické sezony.
„Jedná se o speciální dalekohled pro pozorování Slunce. Zvláštní je v tom, že propouští pouze jednu vlnovou délku. V ní lze pozorovat například protuberance a chromosférické erupce, které pouhým okem nebo obyčejným dalekohledem nejsou viditelné,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Nový dalekohled najde široké uplatnění. „Sloužit bude zejména školním výpravám, které k nám zavítají. S jeho pomocí se děti blíže seznámí nejen se Sluncem, ale i se strukturou jeho atmosféry a základními ději, které se na této hvězdě odehrávají. Mimo to budeme dalekohled využívat při pozorováních pro veřejnost,“ dodává Lenža.
Přístroj, pořízený nákladem téměř 100 tisíc korun, bylo nutné nejprve zkompletovat a vyladit. „Obojí i s připevněním ke stativu trvalo zhruba půl hodiny. Při každém dalším použití budeme k přípravě potřebovat jen deset minut,“ odhaduje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. „Už se těšíme, až sem po dlouhé pauze přijdou první návštěvníci a my jim nový dalekohled budeme moci předvést,“ říká s úsměvem.
Nový dalekohled byl pořízen v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (IKAPII ), který je spolufinancovaný z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OPVVV), rozpočtem ČR a Zlínským krajem.
autor: Josef Beneš