Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
S novým dalekohledem snad už brzy vstoupí naše hvězdárna do nové školní návštěvnické sezony.
„Jedná se o speciální dalekohled pro pozorování Slunce. Zvláštní je v tom, že propouští pouze jednu vlnovou délku. V ní lze pozorovat například protuberance a chromosférické erupce, které pouhým okem nebo obyčejným dalekohledem nejsou viditelné,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Nový dalekohled najde široké uplatnění. „Sloužit bude zejména školním výpravám, které k nám zavítají. S jeho pomocí se děti blíže seznámí nejen se Sluncem, ale i se strukturou jeho atmosféry a základními ději, které se na této hvězdě odehrávají. Mimo to budeme dalekohled využívat při pozorováních pro veřejnost,“ dodává Lenža.
Přístroj, pořízený nákladem téměř 100 tisíc korun, bylo nutné nejprve zkompletovat a vyladit. „Obojí i s připevněním ke stativu trvalo zhruba půl hodiny. Při každém dalším použití budeme k přípravě potřebovat jen deset minut,“ odhaduje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený. „Už se těšíme, až sem po dlouhé pauze přijdou první návštěvníci a my jim nový dalekohled budeme moci předvést,“ říká s úsměvem.
Nový dalekohled byl pořízen v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II (IKAPII ), který je spolufinancovaný z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OPVVV), rozpočtem ČR a Zlínským krajem.
autor: Josef Beneš
![]() |
Návštěvníci naší hvězdárny budou moci pozorovat Slunce novým dalekohledem. |
12345 | Následující »» |