Po dvouleté přestávce organizuje hvězdárna pro děti a mládež astronomické tábory. Podobně jako v předchozích letech nabízíme pobytový tábor pro starší a odvážnější děti, které se nebojí vícedenního pobytu mimo domov, i tzv. příměstský tábor, kdy děti docházejí každý den na hvězdárnu. Obě akce jsou koncipovány jako vzdělávací, naším cílem však není děti zahlcovat informacemi, ale nabídnout jim smysluplnou rekreaci plnou her, zábavných úkolů, dobrovolných sportovních aktivit a především odpočinku pod hvězdnou oblohou při nočních pozorováních.
Poslední roky jsou na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve znamení velkých změn v základní infrastruktuře celého areálu. Zatím většina změn probíhala tak trochu skrytě, ať už proto, že se jednalo o opravy či úpravy interiérů nebo proto, že byla skryta za hradbou stromů. První velkou změnou bylo vybudování nového objektu Kulturního a kreativního centra na ulici J. K. Tyla a nyní se dostáváme do další etapy, která je svou povahou velmi zřetelná. Jedná se o komplexní revitalizaci oplocení a areálu hvězdárny.
Po měsících plánování a testování kamerové sítě přišla chvíle, kdy se teorie proměnila v realitu. V květnu 2025 dorazilo vybavení dvou observačních stanic na chilské observatoře La Silla a El Sauce a český tým čekala instalace. Jak probíhalo samotné sestavování přístrojů v náročných podmínkách pouště Atacama, s jakými výzvami se naši pracovníci setkali, co všechno bylo potřeba udělat, aby se kamery i spektrografy rozběhly naplno, ale také jak na La Silla vaří? Nahlédněte s námi do zákulisí vědecké mise, která míří ke hvězdám – doslova.
Ve dnech 23. - 25. října 2009 se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí uskutečnil populárně-naučný seminář určený široké veřejnosti, pracovníkům hvězdáren, členům astronomických kroužků i dalším zájemcům. Seminář byl uspořádán u příležitosti Mezinárodního roku astronomie 2009 (IYA2009) a na jeho přípravě se kromě Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. podíleli Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., Česká astronomická společnost a Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS.
Hlavním cílem semináře bylo přiblížit účastníkům aktuální novinky ve výzkumu planetární soustavy kolem našeho Slunce i extrasolárních systémů, jednotlivých těles, způsoby jejich detekce, zjišťování základních informací o nich a řadě dalších problémů.
Pro některé z přednášek, které během semináře odezněly, si podle následujícího seznamu můžete stáhnout jednak prezentace ve formě pdf dokumentu nebo jejich zvukový záznam:
|
Přednášející Název přednášky |
|
|
|
Jiří Grygar Historie objevování exoplanet |
pdf (245 kB) |
mp3 (7,8 MB) |
|
Jiří Grygar Jsme ve vesmíru sami? |
pdf (263 kB) |
mp3 (7,5 MB) |
|
Jan Píšala Plynní a ledoví obři |
mp3 (8,4 MB) |
|
|
David Vokrouhlický Formování orbitální architektury velkých planet... |
pdf (245 kB) |
mp3 (7,3 MB) |
|
Miloš Šidlichovský Dynamika exoplanet |
pdf (1,8 MB) |
mp3 (6,9 MB) |
|
Ján Budaj Atmosféry obřích extrasolarních planet |
mp3 (6,1 MB) |
|
|
Luboš Brát Fotometrie tranzitů exoplanet |
pdf (2,0 MB) |
mp3 (7,0 MB) |
|
Stanislav Poddaný ETD - Exoplanet Transit Database |
pdf (245 kB) |
mp3 (4,7 MB) |
|
David Heyrovsky Detekce planet gravitačním mikročočkováním |
pdf (3,8 kB) |
mp3 (6,4 MB) |
|
Ota Kéhar Exoplanety ve škole |
pdf (5,7 MB) |
mp3 (3,8 MB) |
|
Zdeněk Urban Od eurohvezdicek k europlanetam |
pdf (727 kB) |
mp3 (6,2 MB) |
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí