V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Americký astronaut Andrew Feustel, účastník letů STS 125 - poslední oprava Hubblova kosmického teleskopu a STS 134 - mise k Mezinárodní kosmické stanici (i se známým Krtečkem), přijel do Česka na pozvání Akademie věd České republiky.
Program byl zajišťován ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze a Českou kosmickou kanceláří. Společně s výše uvedenými institucemi, Zlínským krajem, Statutárním městem Zlín a Městem Valašské Meziříčí akce v našem kraji pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje.
Zvukový záznam (mp3; 7,7 MB) z besedy pro veřejnost konanou dne 5. srpna 2011 v prostorách hotelu Apollo.
autor: Libor Lenža