Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Zákrytový začátek roku (2024)

Zákrytový začátek roku (2024)

První pozorování zákrytu v roce 2024 se nám podařilo až 30. ledna. A to rovnou dvou v odstupu jedné hodiny. Na obrázku je uvedena světelná křivka prvního zákrytu planetkou (1690) Mayrhofer.

Nadějných úkazů v lednu s velkou pravděpodobností pozitivního pozorování bylo sice podle předpovědí (OccultWatcher) pro naši hvězdárnu až 10, ale lednové počasí více než uvedená dvě pozorování neumožnilo. A i v tomto případě to bylo docela napínavé, ale naštěstí oblačnost z Čech "nestihla" dorazit. Pozorování zákrytů oproti jiným astronomickým pozorováním (např. proměnných hvězd, meteorů, ...) jsou specifická tím, že nelze pozorovat kdykoliv, kdy je v noci jasno, ale musí se sejít předpověď s počasím (na minuty). Což bývá docela problematické.

Zákryt planetkou (1690) Mayrhofer

První ze zákrytů měl nastat podle předpovědi (obr. 1) krátce po půlnoci (0:21:17 UT). Planetka (1690) Mayrhofer (obr. 2) s průměrem cca 34 km měla zakrýt hvězdu 12,4mag UCAC4 435-050126 maximálně na 2,5 s s poklesem jasnosti 3,4mag. Pravděpodobnost pozitivního pozorování pro Valašské Meziříčí byla 100 %!
K zákrytu skutečně došlo v předpovězeném čase. Doba zmizení hvězdy z oblohy byla 1,5 s (byli jsme mimo středový zákryt, 15 km od centrální linie podle předpovědi). Zpracovaný výsledek pozorování (obr. 3) jsme zadali do databáze evropských pozorování SODIS (Stellar Occultation Data Input System). Kromě našeho pozorování byla získána ještě další 2 pozitivní (Peter Delinčák, SK, s trváním 2,39 s a Zdeněk Sikač, CZ, s trváním 1,0 s).

Obr. 1: Detailní předpověď s údaji o zákrytu (pro zvětšení klikněte na obrázek)

 

Obr. 2: 3D model DAMIT planetky (1690) Mayrhofer (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Obr. 3: Výsledek pozorování (AOTA) - získané časy zákrytu byly pro naše pozorovací stanoviště pro vstup (D) 0:21:16,28 +/- 0,13 s a pro výstup (R) 0:21:17,78 +/- 0,13 s (v UT), doba zákrytu 1,50 s (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Zákryt planetkou (5027) Androgeos

Další nadějný zákryt byl předpovězen (obr. 4) o 1:12 h později (1:33:23). Planetka (5027) Androgeos (obr. 6), velký tzv. Jupiterův troján (skupina Řeků - librační bod L4 - obr. 5) s průměrem 60 km, měla zakrývat slabší hvězdu 13,3mag. I zde měl být pokles jasnosti během zákrytu dostatečný - 3,8mag na maximálně 6 s. Dalekohled v jižní kopuli hvězdárny (N254/1200 mm) se nacházel podle předpovědi již 39 km mimo pás stínu, ale pravděpodobnost pozitivního pozorování byla ještě poměrně vysoká - 24 %.
V tomto případě jsme již takové štěstí neměli. Do databáze SODIS jsme museli tedy zadat negativní pozorování (k zákrytu nedošlo - obr. 7). Byla nahlášena ještě další dvě pozorování - 1 pozitivní (Anna Marciniak, PL, s trváním 5,00 s) a 1 negativní (Ferran Casarramona, ES).

Obr. 4: Detailní předpověď s údaji o zákrytu (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Obr. 5: Trojáni Jupiteru - Řekové 60° před Jupiterem (L4), Trojáni 60° za Jupiterem (L5)

Obr. 6: 3D model DAMIT planetky (5027) Androgeos (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Obr. 7: Světelná křivka (Tangra) - negativní pozorování (pro zvětšení klikněte na obrázek)

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz