Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Výboje typu sprite 24. června 2014

Výboje typu sprite 24. června 2014

Stanice pro video pozorování meteorů umístěné na jižní budově hvězdárny Valašské Meziříčí jsou v nočních hodinách kromě svého primárního cíle schopné zachycovat i řadu dalších rychlých světelných jevů. Jedním z nich jsou bleskové výboje typu 'red sprite'.

Jedná se o jev doprovázející intenzivní bouře, který je znám teprve poměrně krátce – jejich existence byla potvrzena teprve v 80‘ letech 20. století. Dnes je známo několik typů takzvaných nadoblačných blesků (obecně hovoříme o takzvaných Transient Luminous Events - přechodné světelné úkazy), které směřují z horní části bouřkového oblaku směrem vzhůru do stratosféry až ionosféry (60-90 km) a jsou spojeny s výskytem intenzivních Cg+ blesků. Tyto výboje není možné pozorovat u blízkých bouří, ale naopak u vzdálených, u kterých máme dobrý výhled nad vrchol oblaku. Výboj ‘red sprite‘ má při vizuálním pozorování nebo na barevném záznamu červenou barvu (proto 'red'). Jeho pozorování očima je však velmi obtížné, neboť celý úkaz trvá maximálně 1/50 s. Jeho záznam je možné pořídit citlivou fotografickou nebo lépe video technikou.

Vzhledem k tomu, že naše stanice jsou primárně určeny ke sledování meteorů, musí se do jejich zorného pole vzdálená bouře 'trefit‘. Proto se nám podařilo první letošní red sprity zaznamenat teprve 24. června 2014, mezi 0:18 a 1:12 SELČ. Celkem bylo pořízeno pět videozáznamu jednotlivých výbojů. Výboje vyprodukoval organizovaný komplex bouří (MCS = Mesoscale Convective System) na hranicích Rakouska, Slovinska a Maďarska.

Výboje 'red sprite' 24. června 2014 ze stanice Valašské Meziříčí - jih
00:18 SELČ 0:29 SELČ 01:06 SELČ
01:09 SELČ 01:12 SELČ složenina
Mapa střední Evropy se směry, ve kterých byly výboje pozorovány (výstup programu UFO-Analyser). Pohled na oblačnost nad střední Evropou 24. června v 01:00 SELČ. Nápadná je trojice MCS bořkových systémů nad Itálií, Rakouskem a Maďarskem. Zdroj: ČHMU/Eumetsat.


Vzhledem k tomu, že náš systém pořizuje videozáznam, můžete si zachycené výboje prohlédnout na následujícím videu:

 

 

Podrobnějčí informace o pozorování nadoblačných blesků najdete například v tomto článku Martina Popka: 1. díl, 2. díl. Na konci druhého dílu naleznete také řadu extrerních odkazů.

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies