Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – srpen – listopad 2021

Pozorování proměnných hvězd – srpen – listopad 2021

V tomto období jsme se věnovali pokračování fotometrie eruptivních hvězd – zejména GJ 3236 Cas a NSVS 07453183 Lyn. Za toto období jsme využili 25 jasných nocí a provedli 60075 měření jasnosti proměnných hvězd. U první zmiňované hvězdy jsme se snažili zachytit erupci ve filtrech B, V a R na potvrzení odhadu teploty aktivní oblasti, kde se aktivuje erupce. U druhé zákrytové dvojhvězdy se podařilo zachytit primární i sekundární minimum a zdokumentovat vývoj fázové křivky.

Dlouhodobé monitorování eruptivní zákrytové dvojhvězdy GJ 3236 Cas naznačuje, že pravděpodobně dochází k nárůstu aktivity. Systém je sledovaný od roku 2014 a podle hodnocení četnosti erupcí vychází v posledním půlroce roku 2021 necelé dvě erupce na jednu pozorovací řadu.

Souběžně s tím byla prováděna fotometrie erupcí ve více filtrech (B,V a R). 9. listopadu 2021 se podařilo takovou situaci zachytit. Analýza dat ukázala, že amplitudy zjasnění erupce v jednotlivých filtrech jsou ve shodě s předchozími pozorováními. V současné době máme v seznamu celkem 38 erupcí sledovaných ve dvou a více filtrech jak z nalezené literatury, tak z vlastního pozorování. Ve všech případech nám vychází, že zjasnění erupcí v krátkovlnné oblasti spektra je výraznější než dlouhovlnné. Za určitých předpokladů je možné učinit závěr, že během erupce dochází k navýšení teploty v aktivní oblasti na 17 000 – 20 000 K.

Zákrytová dvojhvězda NSVS 07453183 Lyn je jedním ze zajímavých systémů, které sledujeme od roku 2019. Jak jsme podrobněji referovali v předchozích článcích, u tohoto systému jsme v sezóně podzim 2020 – jaro 2021 zaznamenali výraznou změnu světelné křivky ve fázi po sekundárním minimu. Zde došlo ke zvýšení jasnosti o 0,2 magnitudy oproti stavu z roku 2019. Proto jsme netrpělivě očekávali, až bude dvojhvězda opět pozorovatelná po konjunkci se Sluncem v letním období. Tato pozorovací přestávka trvala dva měsíce. Od 30. září do 3. prosince se podařilo získat 3 primární a 3 sekundární minima. Aktualizovaný O-C diagram naznačuje, že přítomnost třetí hvězdy v systému s periodou 1,14 roku je velmi pravděpodobná. Amplituda LITE efektu je pouhé 4,52 minuty. Další pozorování v následujících měsících budou potřebná pro definitivní potvrzení. Také budeme sledovat vývoj tvaru světelné křivky této dvojhvězdy. Zde bychom se měli dozvědět nové informace o vývoji aktivních oblastí na povrchu těchto červených trpaslíků.

 

Obrázek 1: Graf četnosti erupcí u GJ 3236 Cas za období 27.12.2015 do 30.10.2021. V tomto období byla dvojhvězda pozorována během 331 nocí (celkem 2496,3 hodiny pozorování), kdy bylo zaznamenáno 243 erupcí. Zhruba poslední dva roky sledujeme nárůst počtu erupcí. 

  

Obrázek 2: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy NSVS 07453183 Lyn. V levé části grafu jsou zobrazené polohy minim z roku 2019, uprostřed ze sezóny podzim 2020 – jaro 2021 a v pravé části nová minima z podzimu 2021. Rozdílné polohy primárních minim (modré kroužky) a sekundárních minim (oranžové kroužky) jsou způsobené deformací světelné křivky v oblasti sekundárního minima. Ta je pravděpodobně způsobena vývojem aktivních oblastí v chromosféře červených trpaslíků, tedy vývojem rozsáhlých hvězdných skvrn. Přítomnost třetí hvězdy dokládá sinusoidální chod grafu.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies