Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Další publikace z pozorování sekčního dalekohledu
Od roku 2018 máme v patronaci vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. Jedná se o dalekohled Newton se zrcadlem o průměru 150 mm na montáži EQ5. Snímací kamerou je digitální kamera G2. Možnosti vzdáleného pozorování za několik let využilo mnoho pozorovatelů sekce. Kromě běžného pozorování zákrytových dvojhvězd se podařilo získat jiné zajímavé výsledky. Například v roce 2018 Vojtěch Dienstbier objevil novou pulsující hvězdu typu delta Scuti. Za svoji práci získal cenu v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii Universum.
Nejnovější výsledek, na kterém se také podílelo pozorování pomocí sekčního dalekohledu, zveřejní tým členů sekce.
V listopadu 2022 vyjde v časopise New Astronomy článek o zákrytové dvojhvězdě V0608 Cam od autorů Filipa Šebka, Filipa Waltera a Marka Wolfa. Filip Šebek pozoroval tento systém pomocí sekčního dalekohledu několik nocí v září a říjnu 2021 z hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Podrobnější informace najdete na níže uvedeném odkazu. Základní informace ze své práce nám přeložil Filip Šebek.
Fotometrická studie V608 Cam
Cílem mého výzkumu bylo provést fotometrickou analýzu zákrytové dvojhvězdy V0608 Cam.Za tímto účelem jsem pořídil barevnou fotometrii (V, R, I) na Sekčním setu a dále využil také data naměřená družicí TESS. Světelné křivky jsem řešil v programu PHOEBE. Jedná se o oddělený systém se složkami o teplotách T1 = 5300 K a T2 = 4110 K, fotometrický hmotnostní poměr byl stanoven jako q = 0,92±0,07. Na sekundární složce se nachází aktivní chladná oblast, u které dochází k migraci po povrchu hvězdy v horizontálním směru s periodou oběhu přibližně 2,4 roku, což je způsobené nejspíše proměnným magnetickým polem. Tento jev zároveň ovlivňuje vzhled O-C diagramu, především tedy hodnoty určené z časů sekundárních minim, které vykazují periodický trend.
A photometric study of V608 Cam: apparent period changes as a result of surface activity
Publication: New Astronomy, Volume 97, article id. 101879.
Pub Date: November 2022 DOI: 10.1016/j.newast.2022.101879
Obrázek 1:
Fázová světelná ve filtrech V,R,I V0608 Cam pořízená v období září - říjen 2021 sekčním dalekohledem umístěným na hvězdárně ve Valašském Meziříčí
autor: Ladislav Šmelcer