Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – březen 2022

Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – březen 2022

Měsíc březen patří v dlouhodobé historii pozorování k velmi štědrým obdobím. Potvrdil to i letošní rok, kdy v záznamech máme 15 pozorovacích nocí a 30 906 měření CCD kamerami. Kromě standardního programu pozorování eruptivních hvězd jsme se věnovali opět fotometrii zajímavé zákrytové dvojhvězdy HW Vir.

HW Vir je zákrytová dvojhvězda s periodou oběhu složek 0,116719556 dne. Primární hvězda má hmotnost 0,4 Msl s povrchovou teplotou 28500 K a svítivostí 18 Lsl, sekundární složka má hmotnost 0,11 Msl, teplotu 3900 K a svítivost 0,005 Lsl. První analýza systému pochází od Menziese z roku 1986 a ukazuje, že dvojhvězdný systém má poměr svítivosti složek 1:6566. To poměrně komplikuje získávání spekter a tím i přesné určení absolutních parametrů hvězd. 

Dlouhodobé monitorování odhalilo změny v časech okamžiků minim. Během posledních let bylo i na základě našich pozorování zveřejněno několik publikací, které se tyto změny snaží vysvětlit. Jako první se o to pokusil Lee a kol. v roce 2009, kdy přichází s teorií dvou cirkumbinárních planet, které kolem dvojhvězdy obíhají s periodami 9,1 a 15,9 roku. V modelu predikovali další vývoj O-C diagramu, který však už přestal být správný v roce 2012, jak ukázala nová pozorování. 

K. Beuermann a kol. v červnu 2012 publikovali práci o HW Vir, kde vyslovili teorii o přítomnosti dvou exoplanet na stabilních drahách po dobu alespoň 100 milionů let. Tato práce vznikla jako reakce na práci Lee a kol. z roku 2009, kde jejich interpretace a predikce chování systému HW Vir neodpovídala novým pozorováním po roce 2009. V této publikaci jsou uvedeny parametry dvou exoplanet nebo hnědých trpaslíků o hmotnostech 14,3 a 65,0 Mjup s oběžnými dobami 12,7 a 55,0 let. Bohužel ani tato predikce O-C diagramu s těmato dvěma exoplanetama se neukázala jako správná. V roce 2021 je zveřejněna nová publikace od Esmera a kol. Revize a nová analýza vedla k novému modelu soustavy, kde se na stabilních drahách pohybují dvě exoplanety o hmotnostech 13,2 a 25,1 Mjup s periodami 13,58 a 31,47 roku. Nová pozorování z hvězdárny ve Valašském Meziříčí z letošního roku naznačují, že by nové řešení zákrytového systému mohlo být správné.

Obrázek 1: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy HW Vir. Modré značky představují napozorované okamžiky minim z databáze sekce SPHE. Červené značky minima napozorovaná z hvězdárny ve Valašském Meziříčí od roku 2007.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies