Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – březen 2022

Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – březen 2022

Měsíc březen patří v dlouhodobé historii pozorování k velmi štědrým obdobím. Potvrdil to i letošní rok, kdy v záznamech máme 15 pozorovacích nocí a 30 906 měření CCD kamerami. Kromě standardního programu pozorování eruptivních hvězd jsme se věnovali opět fotometrii zajímavé zákrytové dvojhvězdy HW Vir.

HW Vir je zákrytová dvojhvězda s periodou oběhu složek 0,116719556 dne. Primární hvězda má hmotnost 0,4 Msl s povrchovou teplotou 28500 K a svítivostí 18 Lsl, sekundární složka má hmotnost 0,11 Msl, teplotu 3900 K a svítivost 0,005 Lsl. První analýza systému pochází od Menziese z roku 1986 a ukazuje, že dvojhvězdný systém má poměr svítivosti složek 1:6566. To poměrně komplikuje získávání spekter a tím i přesné určení absolutních parametrů hvězd. 

Dlouhodobé monitorování odhalilo změny v časech okamžiků minim. Během posledních let bylo i na základě našich pozorování zveřejněno několik publikací, které se tyto změny snaží vysvětlit. Jako první se o to pokusil Lee a kol. v roce 2009, kdy přichází s teorií dvou cirkumbinárních planet, které kolem dvojhvězdy obíhají s periodami 9,1 a 15,9 roku. V modelu predikovali další vývoj O-C diagramu, který však už přestal být správný v roce 2012, jak ukázala nová pozorování. 

K. Beuermann a kol. v červnu 2012 publikovali práci o HW Vir, kde vyslovili teorii o přítomnosti dvou exoplanet na stabilních drahách po dobu alespoň 100 milionů let. Tato práce vznikla jako reakce na práci Lee a kol. z roku 2009, kde jejich interpretace a predikce chování systému HW Vir neodpovídala novým pozorováním po roce 2009. V této publikaci jsou uvedeny parametry dvou exoplanet nebo hnědých trpaslíků o hmotnostech 14,3 a 65,0 Mjup s oběžnými dobami 12,7 a 55,0 let. Bohužel ani tato predikce O-C diagramu s těmato dvěma exoplanetama se neukázala jako správná. V roce 2021 je zveřejněna nová publikace od Esmera a kol. Revize a nová analýza vedla k novému modelu soustavy, kde se na stabilních drahách pohybují dvě exoplanety o hmotnostech 13,2 a 25,1 Mjup s periodami 13,58 a 31,47 roku. Nová pozorování z hvězdárny ve Valašském Meziříčí z letošního roku naznačují, že by nové řešení zákrytového systému mohlo být správné.

Obrázek 1: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy HW Vir. Modré značky představují napozorované okamžiky minim z databáze sekce SPHE. Červené značky minima napozorovaná z hvězdárny ve Valašském Meziříčí od roku 2007.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz