Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – listopad - prosinec 2015

Pozorování proměnných hvězd – listopad - prosinec 2015

Je škoda, že v období nejdelších nocí je většinou tak špatné počasí. Nejinak tomu bylo i na závěr roku 2015. Během 8 nocí jsme pořídili necelých 26 000 měření proměnných hvězd. I tak se povedlo získat několik zajímavých výsledků. Nadále zůstávají pod kontrolou eruptivní zákrytové dvojhvězdy GJ 3236, NSVS 01286630 Dra a NSVS 01061772 Cam. Podařilo se získat novou fázovou křivku pro Cze V 102 Cep. Tato pozorování spadají do programu zpracování katalogu nových proměnných hvězd. Zajímavostí je také získání dalšího minima pro komplikovanou zákrytovou dvojhvězdu Z Dra.

I přes to, že pozorovacích nocí nebylo mnoho, tak když už bylo jasno, bylo možné získat dlouhé pozorovací řady. Jak už jsem psal v dřívějších přehledech, u GJ 3236 se pozorují kromě běžných zákrytových minim také drobně světelné změny mimo minima. Vzhledem k tomu, že tyto změny trvají stejně dlouho jako orbitální perioda, s největší pravděpodobností jsou tyto změny způsobeny přítomností velkých hvězdných skvrn. 2. listopadu se podařilo získat dostatečně dlouhou pozorovací řadu na určení tohoto podružného minima, které nyní nastává ve fázi 0,84, tedy chvíli před začátkem primárního minima.


V listopadu se nám povedlo zachytit paralelně dvě výrazné erupce u GJ 3236 s kolegou Pavlem Dubovským z hvězdárny na Kolonici. 5. listopadu jsme provedli nezávislé pozorování ve filtru R a 24. listopadu se poprvé podařilo získat fotometrii erupce ve třech filtrech – V, R a I.

 

Obrázek 1:
Tři světelné křivky GJ 3236 Cas z 24. listopadu 2015. Je na nich zachycena výrazná erupce před sekundárním minimem. Zelená křivka byla pořízena přes filtr V (krátkovlnná oblast spektra) červená a fialová ve filtrech R a I (dlouhovlnná oblast spektra). Amplituda zjasnění se zvětšuje ke kratším vlnovým délkám, z toho je možné usoudit, že se jedná o události probíhající za vysokých teplot.

Obrázek 2:
O-C diagram zákrytové dvojhvězdy Z Dra. Komplikované neperiodické změny dlouhá léta odrazovaly teoretické astrofyziky od modelu, který by je vysvětlil. Teprve v listopadu loňského roku se o to pokusil tým kolem Jinzhao Yuana. V následujících přehledech přineseme podrobnější informace o této publikaci. Červený bod v O-C diagramu znázorňuje výsledek pozorování z 10. prosince 2015

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies