Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – leden 2019

Pozorování proměnných hvězd – leden 2019

Bohužel měsíc leden také nenabídl jasných nocí, pouze třikrát se podařilo nastavit dalekohledy na jasnou oblohu a pořídit celkově 4 264 měření proměnných hvězd. Pokračovali jsme ve fotometrii eruptivních hvězd, bohužel nebylo zaznamenáno žádné zjasnění. V nadcházejícím období se budeme věnovat některým dříve méně sledovaným systémům na nadcházející jarní obloze.
 
Po delší době se také vrátíme k zajímavé zákrytové dvojhvězdě – Z Dra. Základní informace jsme zveřejnili v dubnu roku 2013 na základě publikace z IBVS 5742 z roku 2006 od D. Terrella (Photometry of the algol type Binary Z Draconis. Komplikovaný průběh O-C diagramu se snažilo vysvětlit mnoho autorů, ale zatím bez větších úspěchů. Jeden z posledních pokusů publikoval v roce 2015 Jinzhao Yuan (Z Draconos with two companions in a 2:1 mean-motion resonance). Z jejich výsledků vychází, že kolem zákrytové dvojhvězdy se nachází minimálně další dvě hvězdy s oběžnými dobami 59,4 a 29,8 let (rezonance 2:1), ale vyšlo i řešení pro tři hvězdy v rezonanci 6:3:2. Někteří autoři u některých zákrytových dvojhvězd změny v O-C diagramu vysvětlují magnetickou aktivitou (Applegate 1992, Yuan a Qian 2007), ale u takto komplikovaného systému tato metoda neuspěje.
Bohužel není možné předpovědět vývoj O-C diagramu v dalších letech, a to z několika důvodů. Modelování poskytuje pouze přibližné proložení O-C křivky, ale neposkytuje přesné dráhy a počáteční stav vícenásobného systému, nejsou známy přesné rychlosti a hmotnosti dalších hvězd v systému. Chyby orbitálních parametrů neumožňují řádné dynamické simulace a nejsou známy sklony orbitálních drah průvodců a úhlová vzdálenost mezi jejich vzestupnými uzly dráhy. Je tedy potřeba vytrvat a provést další měření minim v následujících letech.
 

Obrázek 1:
O-C diagram zákrytové dvojhvězdy Z Dra. Jednotlivé body představují jedno napozorované minimum, mezi lety 1890 až 2018 jich bylo zaznamenáno 839. Pokud by v systému nebyla další tělesa, všechny body by leželi v přímce na hodnotě 0,00. První dochovaný záznam zákrytu je z 30.4. 1890. Do roku 1913 se k nám zákrytový systém Z Dra vlivem gravitačního působení dalších těles přibližoval, mezi lety 1913 – 1925 více méně osciloval na místě, následně do roku 1950 se opět přibližoval. Od tohoto roku se Z Dra začala vzdalovat až do roku 1986 a do roku 2006 s malými přestávkami opět přibližovat. Následuje další obrat, kdy se Z Dra vzdalovala až do roku 2015. V současné době pozorujeme další změnu trendu, který trvá třetím rokem. Za celé období se tak Z Dra k nám přiblížila nebo vzdálila na vzdálenost 3,9 miliardy kilometrů, což je přibližně 26 astronomických jednotek. S pravidelnou fotometrií Z Dra jsme na hvězdárně začali v roce 2006, v O-C diagramu jsou naše měření označena modrými tečkami.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies