Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – leden 2016

Pozorování proměnných hvězd – leden 2016

Z pozorovatelského hlediska ledny nejsou příliš nakloněny ani pro proměnné hvězdy. Během pěti jasných nocí jsme zaznamenali 7784 měření. Dne 8. ledna 2016 se nám podařilo během společného pozorování s ondřejovskou hvězdárnou zaznamenat slabší vzplanutí u GJ 3236 Cas. Po roce také pokračujeme fotometrií eruptivní dvojhvězdy NSVS 06507557 Ari.

Opět se ukázalo, že společná pozorování jednoho objektu z více stanovišť má svůj význam. To byl případ z 8. ledna 2016 u GJ 3236 Cas. Po zpracování dat z našich pozorování bylo ve filtru R vidět několik málo bodů, které byly mírně nad úrovní šumu světelné křivky. Nicméně díky datové řadě z Ondřejova ve filtru V bylo ve stejný čas vidět výraznější zjasnění. Tím se podařilo potvrdit, že se nejedná o šum v datech, ale reálný jev. Je to dáno i faktem, že erupce v kratších vlnových délkách jsou výraznější.

U zákrytové dvojhvězdy NSVS 06507557 Ari se kromě předpokládaných erupcí sledují dlouhodobé změny v O - C diagramu způsobené přítomností třetího objektu. Situace v tomto systému není zatím úplně jasná, zatím to vypadá, že kolem zákrytové dvojhvězdy s periodou oběhu 0,51508829 dne se pohybuje další objekt s periodou delší než jeden rok.

Další zajímavostí u tohoto systému je i celkový vzhled fázové křivky. Mimo zákryty je patrný velký rozptyl dat s amplitudou až 0,2 magnitudy. Mohlo by jít o poměrně výraznou aktivitu, která však nemá typický charakter jako u klasických erupcí. Podobné výsledky jsou vidět na světelných křivkách, které v roce 2009 zveřejnili v časopise MNRAS O. Cakirli a C. Ibanoglu.

V následujících řádcích přinášíme soupis publikací za rok 2015, které vyšly v recenzovaných časopisech.

Variable Star and Exoplanet Section of the Czech Astronomical Society
V této publikaci, která vyšla ve sborníku „Living Together: Planets, Host Stars and Binaries, Proceedings“ z litomyšlské konference v roce 2014, jsou prezentovány výsledky Sekce proměnných hvězd a exoplanet (SPHE), tedy i výsledky fotometrie z Valašského Meziříčí.

Flares in eclipsing binary GJ 3236 Cas
V sekčním časopise OEJV (Open European Journal on Variable stars) vyšla publikace shrnující první půlrok fotometrie eruptivní zákrytové dvojhvězdy GJ 3236 Cas a popis prvních zaznamenaných vzplanutí.

AG Draconis – a symbiotic mystery
V tomtéž vydání časopisu OEJV byly zveřejněny nové poznatky o této symbiotické dvojhvězdě. Na její fotometrii jsme se podíleli v minulých letech.

B.R.N.O. Contributions n. 39 – Times of minima
V této publikaci jsou zveřejněna všechna minima zákrytových dvojhvězd, která byla zaslána do databáze SPHE. Na hvězdárně ve Valašském Meziříčí bylo za poslední období získáno celkem 438 minim.


 

Obrázek 1: Světelné křivky GJ 3236 Cas z 8. ledna 2016. Červené body představují fotometrii ve filtru R z Valašského Meziříčí, zelené body fotometrii ve filtru R z Ondřejova. V čase 20h16m UT je patrné nenápadné zjasnění o zhruba 0,03 magnitudy ve filtru R a 0,04 magnitudy ve filtru V.

O necelé dvě hodiny později došlo k další, o něco výraznější erupci, v Ondřejově se v té době už nepozorovalo.

 

 

Obrázek 2: Fázová křivka NSVS 06507557 Ari z dat konce roku 2014 a nová pozorování v roce 2016. Zajímavý vzhled světelné křivky je vidět po sekundárním minimu. Pokud to dovolí počasí, ještě v tomto období bude zajímavé sledovat další vývoj světelných změn tohoto zákrytového systému.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies