Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Krátké noci jsou typické pro tyto a následující měsíce. Během pěti květnových nocí jsem pořídil 5822 měření proměnných hvězd. V současné době provádím vyhodnocení ročního pozorování eruptivních zákrytových dvojhvězd NSVS 01031772 Cam a GJ 3236 Cas.
Po delší době jsem se věnoval zákrytové dvojhvězdě AO Ser, u které se objevily změny v O-C diagramu.
V nedávné době se objevila publikace Kevina Altona a Andreje Prši a jejich nová analýza dat zákrytové dvojhvězdy AO Ser. Jedná se o polodotykový systém typu Algol, kde primární složka je hvězda na hlavní posloupnosti spektrální třídy A7V a sekundární složka je červený podobr třídy K1-K3. Perioda oběhu je 0.8793441 dne.
Analýza reziduí O-C diagramu za posledních 80 let odhalila složité změny v tomto systému. Sedmdesát let bylo pozorováno soustavné prodlužování periody až do zhruba začátku roku 1998, kdy došlo k náhlému poklesu délky periody. Za předpokladu, že nedošlo ze systému ke ztrátě hmoty a zachování momentu hybnosti, pravděpodobně došlo k přenosu hmoty v krátké době o objemu poloviny hmotnosti naší Země. V reziduích O-C diagramu se objevují další změny, k jejichž vysvětlení bude potřeba další fotometrie a spektroskopie.
Obrázek 1: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy AO Ser převzatý z práce Kevina Altona a Andreje Prši. Po roce 1998 je patrný odklon od předchozího dlouhodobého trendu.
Obrázek 2: O-C diagram zákrytové dvojhvězdy AO Ser (pro MJDhel = 55666.9105 a periodu 0.8793441 dne). Červená tečka představuje polohu minima určené z pozorování z května 2015, které bylo pořízeno na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Z něho je patrné, že po období zkracování periody je zde vidět nový trend ve vývoji periody.
autor: Ladislav Šmelcer