Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Je potěšitelné, že skončilo období krátkých nocí. Taktéž počasí přálo, takže jsem během 9 nocí pořídil celkem rovných 17 000 měření proměnných hvězd. Velký počet je způsoben zejména sledováním pole v souhvězdí Ještěrky, kde jsem upřesňoval elementy proměnných hvězd CzeV475 a CzeV480 a objevil další novou proměnnou hvězdu, zřejmě typu W UMa.
CzeV475 a CzeV480 jsem v poli ES Lac objevil v roce 2013. Letos jsem se zaměřil na doladění parametrů oběžné doby u CzeV475. V tomto případě se jedná o zákrytovou dvojhvězdu typu W UMa s periodou 0.516222 dne. CzeV480 je pulsující hvězdou typu delta Scuti s periodou 0.10203 dne, nicméně jsou vidět rychlé změny ve velikosti amplitudy i v průběhu jedné noci.
Vrátil jsem se také k fotometrii eruptivní zákrytové dvojhvězdy GJ 3236 Cas. Zatím nebyla zaznamenána erupce, ale vypadá to, že se možná zvětšila amplituda změn jasnosti mimo zákryty, které jsou pravděpodobně způsobeny přítomností velkých skvrn. Bude potřeba získat ještě více dat na definitivní závěr.
Ve východní kopuli s pomocí dalekohledu Celestron 355 mm a kamerou MII G2-1600 pokračovala fotometrie eruptivní zákrytové dvojhvězdy NSVS 01031772 Cam. V tomto případě se na projevy erupční aktivity nadále zatím čeká.
autor: Ladislav Šmelcer