V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Tento měsíc je tradičně pro pozorovatele krajně nepříjemný z důvodu nejkratších nocí. Tedy konkrétně za sedm nocí bylo pořízeno 5856 měření. Současný program je zaměřen na pozorování trpasličích zákrytových dvojhvězd. Program byl rozšířen o další tři systémy, které ma také v programu astronomický ústav při univerzitě Karlově.
Většina nově objevených trpasličích zákrytových dvojhvězd pochází z robotických přehlídek. Nejinak je tomu i v případě zajímavých zákrytových systémů NSVS 01178845 Dra, NSVS 07453183 Lyn a NSVS 10441882 Vir. Podle současných výsledků pozorování je možné, že v blízkosti těchto dvojhvězd se nachází další hvězda. To se projevuje klasicky na tzv. O-C diagramu jako sinusoidální změny s periodou odpovídající oběžné době třetí hvězdy. U jiných systémů se tyto oběžné doby třetích hvězd pohybují řádově v desítkách či stovkách let. V tomto případě jsou tyto oběžné periody až podezřele krátké. Další pozorování pomohou odhalit a zpřesnit periody a případné projevy aktivity.
Obrázek 1: Světelná křivka NSVS 10441882 Vir. Zde jsou zachycena dvě sekundární minima z června a začátku července 2014. O-C diagram této dvojhvězdy je poněkud rozptýlený, příčina je zatím nejasná.
autor: Ladislav Šmelcer