Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – březen a duben 2023

Pozorování proměnných hvězd – březen a duben 2023

Po delší době jsme se začali opět věnovat zákrytovým dvojhvězdám, kde se v jejich blízkosti nachází s velkou pravděpodobností třetí hvězda. To se projeví v O-C diagramu jako periodické změny v pozorovaných a předpovězených okamžicích minim. Z pozorování jsme mohli doplnit O-C diagramy pro NSVS 01031772 Cam, NSVS 10653195 Ser, NSVS 01286630 Dra a GU Boo.

Tyto zákrytové dvojhvězdy sledujeme již několik let a některé z nich se chovají i podle trojhvězdného modelu, ale některé z nich stále předpovězeným modelům vzdorují. U některých systémů se občas objevují krátká zjasnění, které jsou důsledkem hvězdných erupcí.

Světelná křivka zákrytové dvojhvězdy NSVS 01031772 Cam z 21.4. 2023. V pravé části světelné křivky je vidět pokles jasnosti systému, což je důsledek primárního zákrytu, kdy hvězda s vyšší povrchovou teplotou je zakrývána hvězdou s nižší povrchovou teplotou. V pravé části světelné křivky je patrná krátká erupce trvající 7,5 minuty.

 

O-C diagram NSVS 01031772 Cam. Tuto zákrytovou dvojhvězdu sledujeme od roku 2009, kdy to z počátku vypadalo, že by se v systému měla nacházet třetí hvězda s periodou oběhu cca 11 let. Nicméně od té doby minima nastávají stále dříve oproti předpovědím, celková doba změny je lineární o 17,2 minuty za 14 let, ale není tam vidět náznak přechodu O-C diagramu do sinusoidy, který by byl známkou přítomnosti třetí hvězdy.

 O-C diagram NSVS 01286630 Dra. V tomto případě se u tohoto systému daří prokázat přítomnost třetí hvězdy, pravděpodobně s periodou oběhu cca 5 let. Poslední body v O-C  diagramu z letošního dubna tomu nasvědčují

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz