Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Po delší době jsme se začali opět věnovat zákrytovým dvojhvězdám, kde se v jejich blízkosti nachází s velkou pravděpodobností třetí hvězda. To se projeví v O-C diagramu jako periodické změny v pozorovaných a předpovězených okamžicích minim. Z pozorování jsme mohli doplnit O-C diagramy pro NSVS 01031772 Cam, NSVS 10653195 Ser, NSVS 01286630 Dra a GU Boo.
Tyto zákrytové dvojhvězdy sledujeme již několik let a některé z nich se chovají i podle trojhvězdného modelu, ale některé z nich stále předpovězeným modelům vzdorují. U některých systémů se občas objevují krátká zjasnění, které jsou důsledkem hvězdných erupcí.
Světelná křivka zákrytové dvojhvězdy NSVS 01031772 Cam z 21.4. 2023. V pravé části světelné křivky je vidět pokles jasnosti systému, což je důsledek primárního zákrytu, kdy hvězda s vyšší povrchovou teplotou je zakrývána hvězdou s nižší povrchovou teplotou. V pravé části světelné křivky je patrná krátká erupce trvající 7,5 minuty.
O-C diagram NSVS 01031772 Cam. Tuto zákrytovou dvojhvězdu sledujeme od roku 2009, kdy to z počátku vypadalo, že by se v systému měla nacházet třetí hvězda s periodou oběhu cca 11 let. Nicméně od té doby minima nastávají stále dříve oproti předpovědím, celková doba změny je lineární o 17,2 minuty za 14 let, ale není tam vidět náznak přechodu O-C diagramu do sinusoidy, který by byl známkou přítomnosti třetí hvězdy.
O-C diagram NSVS 01286630 Dra. V tomto případě se u tohoto systému daří prokázat přítomnost třetí hvězdy, pravděpodobně s periodou oběhu cca 5 let. Poslední body v O-C diagramu z letošního dubna tomu nasvědčují
autor: Ladislav Šmelcer