Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Do třetice všeho dobrého - pozitivní i Leda!

Do třetice všeho dobrého - pozitivní i Leda!

Další pozitivní pozorování planetkového zákrytu nenechalo na sebe dlouho čekat. Opět ve spolupráci s kolegy ze vsetínské hvězdárny se nám podařilo ještě před svítáním v neděli 18. 11. 2018 získat ze dvou stanovišť záznamy pozitivního pozorování poměrně jasné hvězdy 10,4mag (TYC 2373-01454-1) planetkou 38 Leda.

(Obrázek je pouze ilustrativní.)

 

 

 

 

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujících obrázcích:

Výřez z webové aplikace OccultWatcher (i mapkou s průběhem stínu na zemském povrchu: zelená čára znázorňuje centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma) - kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby.

Na stránkách zdroje lze najít další údaje - souřadnice zakrývané hvězdy, rozměry planetky (116 km), průmět "stínu" na zemský povrch, vyhledávací mapky, ...

I pro tuto planetku lze najít na stránce 3D Asteroid Catologue 3D model a její parametry (pro tvar planetky dva různé modely).

Podle parametrů z předpovědí se mělo jednat o přímo "ukázkový" zákryt, kdy jas poměrně jasné hvězdy 10,4mag měl poklesnout o 1,5 mag. Maximální délka zákrytu 13,3 s, výška hvězdy 32° nad obzorem (A=281°), Slunce 14° pod obzorem. Pravděpodobnost pozitivního pozorování pro Valašské Meziříčí 98,5 %! Pozorování mohly zmařit pouze rozmary počasí nebo technické problémy.

 

Výsledky pozorování

Počasí vyšlo perfektně (nezvykle na listopad), ale bez technických problémů se to, bohužel, neobešlo.

Podobně jako pro zákryt Kleopatrou, jelikož ještě není provedeno konečné zpracování, uvedeme pouze předběžné, které se týká pouze naší účasti na pozorování. Kromě nášich dvou stanovišť pozorovala opět totiž řada pozorovatelů - před úkazem bylo nahlášeno do pozorovacího programu v OccultWatcheru 26 stanic (ze Slovenska, Česka, Německa a Belgie). Bezprostředně po pozorování nahlásilo pozitivní výsledek 14 pozorovatelů.

Jak již bylo uvedeno, opět díky ochotě kolegů ze Vsetína jsme mohli pozorovat ze dvou stanovišť. Z obou stanovišť jsme získali pozitivní pozorování. Bohužel ve Valašském Meziříčí se objevily problémy s vkladačem času (DCF77) a nakonec jsme pozorování provedli bez něj. Vzhledm k tomu je chyba určení okamžiků vstupu a výstupu zatížena chybou (+/- 1 s).

Předběžné výsledky s charakteristikou stanovišť je uvedeno níže. Zpracováním světelných křivek získaných v programu Tangra (žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda) jsme získali výsledné časy.

 

stanoviště:   Hvězdárna Valašské Meziříčí   Hvězdárna Vsetín
dalekohled:   Newton 254 / 1 200 mm   Newton 300 / 1 700 mm
kamera:   Watec 120N+   QHY 5L-II-M
čas:   -   NTP servery
světelná křivka:
čas středu zákrytu:   4:35:29 +/- 1 s UT   4:35:28,1 +/- 0,1 s UT
doba trvání:   6,9 +/- 0,1 s   9,1 +/- 0,1 s

 

Až bude k dispozici konečné zpracování, budeme o tom opět rádi informovat.

Další zákryt hvězdy planetkou Leda nás čeká již 5. 12. 2018 hodinu před půlnocí. Pravděpodobnost pozitivního pozorování by měla být pro Valašské Meziříčí téměř 98 %. Tentokrát je ale planetka jasnější než zakrývaná hvězda a tedy pokles by měl být pouze cca 0,5 mag.

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies