V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Další pozitivní pozorování planetkového zákrytu nenechalo na sebe dlouho čekat. Opět ve spolupráci s kolegy ze vsetínské hvězdárny se nám podařilo ještě před svítáním v neděli 18. 11. 2018 získat ze dvou stanovišť záznamy pozitivního pozorování poměrně jasné hvězdy 10,4mag (TYC 2373-01454-1) planetkou 38 Leda.
(Obrázek je pouze ilustrativní.)
Údaje o zákrytu - předpověď
Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujících obrázcích:
Výřez z webové aplikace OccultWatcher (i mapkou s průběhem stínu na zemském povrchu: zelená čára znázorňuje centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma) - kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby.
Na stránkách zdroje lze najít další údaje - souřadnice zakrývané hvězdy, rozměry planetky (116 km), průmět "stínu" na zemský povrch, vyhledávací mapky, ...
I pro tuto planetku lze najít na stránce 3D Asteroid Catologue 3D model a její parametry (pro tvar planetky dva různé modely).
Podle parametrů z předpovědí se mělo jednat o přímo "ukázkový" zákryt, kdy jas poměrně jasné hvězdy 10,4mag měl poklesnout o 1,5 mag. Maximální délka zákrytu 13,3 s, výška hvězdy 32° nad obzorem (A=281°), Slunce 14° pod obzorem. Pravděpodobnost pozitivního pozorování pro Valašské Meziříčí 98,5 %! Pozorování mohly zmařit pouze rozmary počasí nebo technické problémy.
Výsledky pozorování
Počasí vyšlo perfektně (nezvykle na listopad), ale bez technických problémů se to, bohužel, neobešlo.
Podobně jako pro zákryt Kleopatrou, jelikož ještě není provedeno konečné zpracování, uvedeme pouze předběžné, které se týká pouze naší účasti na pozorování. Kromě nášich dvou stanovišť pozorovala opět totiž řada pozorovatelů - před úkazem bylo nahlášeno do pozorovacího programu v OccultWatcheru 26 stanic (ze Slovenska, Česka, Německa a Belgie). Bezprostředně po pozorování nahlásilo pozitivní výsledek 14 pozorovatelů.
Jak již bylo uvedeno, opět díky ochotě kolegů ze Vsetína jsme mohli pozorovat ze dvou stanovišť. Z obou stanovišť jsme získali pozitivní pozorování. Bohužel ve Valašském Meziříčí se objevily problémy s vkladačem času (DCF77) a nakonec jsme pozorování provedli bez něj. Vzhledm k tomu je chyba určení okamžiků vstupu a výstupu zatížena chybou (+/- 1 s).
Předběžné výsledky s charakteristikou stanovišť je uvedeno níže. Zpracováním světelných křivek získaných v programu Tangra (žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda) jsme získali výsledné časy.
Až bude k dispozici konečné zpracování, budeme o tom opět rádi informovat.
Další zákryt hvězdy planetkou Leda nás čeká již 5. 12. 2018 hodinu před půlnocí. Pravděpodobnost pozitivního pozorování by měla být pro Valašské Meziříčí téměř 98 %. Tentokrát je ale planetka jasnější než zakrývaná hvězda a tedy pokles by měl být pouze cca 0,5 mag.
autor: Petr Zelený