Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Další pozitivní pozorování zákrytu - planetka Aline (266)

Další pozitivní pozorování zákrytu - planetka Aline (266)

Ve čtvrtek 12. září 2019 krátce po 21. hodině zmizela z oblohy ve Valašském Meziříčí na "dlouhých" 13,5 s hvězda 11,5mag (UCAC4-409-079265) ze souhvězdí Štítu. Na tuto dobu se před ni totiž dostala planetka hlavního pásu s průměrem 110 km (266) Aline. Tento úkaz bylo připraveno pozorovat a zaznamenat dalších nejméně 22 astronomů. Pouze několik však mělo podobné štěstí jako my a pozitívní zákryt odpozorovali.

Obr. 1 -  světelná křivka; program Tangra: žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda. 

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):

V obrázku č. 2 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu. V prvním sloupci údaje o zakrývané hvězdě (jasnost a souřadnice), ve druhém údaje o zákrytu (maximální délka trvání, pokles jasnosti, vzdálenosti Slunce a Měsíce) a ve třetím údaje o planetce (jasnost, průměr, paralaxa a hodinová změna souřadnic).

Na mapě s předpovědí předpovězené polohy "stínu" na obr. 3 jsou vyznačeny polohy stanic přihlášených na pozorování v aplikaci OccultWatcher (naše stanice označena červenou značkou téměř na centrální linii).

Obr. 3 (předpověď průběhu stínu na zemském povrchu: zelená čára označuje centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma). Hvězdárna Valašské Meziříčí byla podle předpovědi 1 km od centrální linie (proto by se dalo očekávat, že doba trvání zákrytu by se měla blížit době maximální).

Na dalším obrázku (obr. 4 - výřez z aplikace OccultWatcher) jsou údaje pro naše pozorovací stanoviště, mimo jiné hlavně čas zákrytu (21:07:23 UT) s chybou (4 s) a maximální délka trvání (15,2 s). Pravděpodobnost pozitivního pozorování měla být 98,7%!

V obrázku je graficky znázorněna velikost stínu planetky (tyrkysová barva) s chybami (1 sigma červeným plným pruhem, 2 a 3 sigma svislými čarami). V horní části jsou vyznačeny vzhledem ke stínu planetky krátkými barevnými úsečkami polohy přihlášených stanic, naše stanice je znázorněna značkou přes celý pruh. Barva úseček má následující významy - červená = negativní pozorování, zelená = pozitivní, tmavě modrá = nepozorováno (mraky, technické problémy, ...).

 

Pozorování

Pozorování proběhlo bez problémů. Trochu znepokojovala přibližující se oblačnost, která to ale nakonec nestihla a neovlivnila u nás pozorování (viz obr. 5). Bohužel někteří jiní pozorovatelé neměli takové štěstí jako my.

Záznam jsme pořídili pomocí kamery QHYCCD 5-III-178M, vzhledem k parametrům úkazu byla doba expozice 0,2 s. Interval pozorování 21:06 - 21:09 UT.

Snímek okolí zakrývané hvězdy UCAC4-409-079265 je zobrazeno na obr. 6 (hvězda v červeném kroužku):

 

Výsledek pozorování

K zákrytu hvězdy opravdu došlo kolem předpovězeného okamžiku.

Z nahraného záznamu jsme získali světelnou křivku (viz obr. 1 na začátku článku) pomocí programu Tangra. Zpracování a vyhodnocení jsme provedli pomocí AOTA (Asteroidal Occultation Time Analyser) - obr. 7:

Získané časy zákrytu byly tedy pro naše pozorovací stanoviště pro vstup (D) 21:07:8,95 +/- 0,10 s a pro výstup 21:07:22,44 +/- 0,10 s - o cca 7 s dříve oproti předpovědi. Doba trvání zákrytu byla 13,5 +/- 0,2 s - o necelé 2 s kratší než maximální předpovězená hodnota.

Celkové zpracování (z dostupných pozorování) je na stránkách EURASTER.net. Přehled pozorování na http://www.euraster.net/results/2019/index.html#0912-266, obrázek http://www.euraster.net/results/2019/20190912-Aline_crd.gif. Zpracování není zatím konečné, ale i z dosavadního je zřejmé, že došlo opět k posunu oproti předpovědi. Posun ale nastal bohužel k severozápadu - do oblasti, kde bylo méně pozorovatelů. 

 

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies