V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Ve čtvrtek 12. září 2019 krátce po 21. hodině zmizela z oblohy ve Valašském Meziříčí na "dlouhých" 13,5 s hvězda 11,5mag (UCAC4-409-079265) ze souhvězdí Štítu. Na tuto dobu se před ni totiž dostala planetka hlavního pásu s průměrem 110 km (266) Aline. Tento úkaz bylo připraveno pozorovat a zaznamenat dalších nejméně 22 astronomů. Pouze několik však mělo podobné štěstí jako my a pozitívní zákryt odpozorovali.
Obr. 1 - světelná křivka; program Tangra: žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda.
Údaje o zákrytu - předpověď
Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):
V obrázku č. 2 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu. V prvním sloupci údaje o zakrývané hvězdě (jasnost a souřadnice), ve druhém údaje o zákrytu (maximální délka trvání, pokles jasnosti, vzdálenosti Slunce a Měsíce) a ve třetím údaje o planetce (jasnost, průměr, paralaxa a hodinová změna souřadnic).
Na mapě s předpovědí předpovězené polohy "stínu" na obr. 3 jsou vyznačeny polohy stanic přihlášených na pozorování v aplikaci OccultWatcher (naše stanice označena červenou značkou téměř na centrální linii).
Obr. 3 (předpověď průběhu stínu na zemském povrchu: zelená čára označuje centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma). Hvězdárna Valašské Meziříčí byla podle předpovědi 1 km od centrální linie (proto by se dalo očekávat, že doba trvání zákrytu by se měla blížit době maximální).
Na dalším obrázku (obr. 4 - výřez z aplikace OccultWatcher) jsou údaje pro naše pozorovací stanoviště, mimo jiné hlavně čas zákrytu (21:07:23 UT) s chybou (4 s) a maximální délka trvání (15,2 s). Pravděpodobnost pozitivního pozorování měla být 98,7%!
V obrázku je graficky znázorněna velikost stínu planetky (tyrkysová barva) s chybami (1 sigma červeným plným pruhem, 2 a 3 sigma svislými čarami). V horní části jsou vyznačeny vzhledem ke stínu planetky krátkými barevnými úsečkami polohy přihlášených stanic, naše stanice je znázorněna značkou přes celý pruh. Barva úseček má následující významy - červená = negativní pozorování, zelená = pozitivní, tmavě modrá = nepozorováno (mraky, technické problémy, ...).
Pozorování
Pozorování proběhlo bez problémů. Trochu znepokojovala přibližující se oblačnost, která to ale nakonec nestihla a neovlivnila u nás pozorování (viz obr. 5). Bohužel někteří jiní pozorovatelé neměli takové štěstí jako my.
Záznam jsme pořídili pomocí kamery QHYCCD 5-III-178M, vzhledem k parametrům úkazu byla doba expozice 0,2 s. Interval pozorování 21:06 - 21:09 UT.
Snímek okolí zakrývané hvězdy UCAC4-409-079265 je zobrazeno na obr. 6 (hvězda v červeném kroužku):
Výsledek pozorování
K zákrytu hvězdy opravdu došlo kolem předpovězeného okamžiku.
Z nahraného záznamu jsme získali světelnou křivku (viz obr. 1 na začátku článku) pomocí programu Tangra. Zpracování a vyhodnocení jsme provedli pomocí AOTA (Asteroidal Occultation Time Analyser) - obr. 7:
Získané časy zákrytu byly tedy pro naše pozorovací stanoviště pro vstup (D) 21:07:8,95 +/- 0,10 s a pro výstup 21:07:22,44 +/- 0,10 s - o cca 7 s dříve oproti předpovědi. Doba trvání zákrytu byla 13,5 +/- 0,2 s - o necelé 2 s kratší než maximální předpovězená hodnota.
Celkové zpracování (z dostupných pozorování) je na stránkách EURASTER.net. Přehled pozorování na http://www.euraster.net/results/2019/index.html#0912-266, obrázek http://www.euraster.net/results/2019/20190912-Aline_crd.gif. Zpracování není zatím konečné, ale i z dosavadního je zřejmé, že došlo opět k posunu oproti předpovědi. Posun ale nastal bohužel k severozápadu - do oblasti, kde bylo méně pozorovatelů.
autor: Petr Zelený