Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
09.04.2020
Nově jsme zpracovali a uveřejňujeme záznamy přednášek, které zazněly loni na podzim u příležitosti tradičního setkání přátel dobývání vesmíru a příbuzných oborů pod názvem Kosmické technologie a kosmický výzkum.
Seminář, který většina pravidelných návštěvníků zná pod názvem Kosmonautický, byl tentokrát uspořádán díky spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity, zkráceně SOSA, v rámci projektu SP – VONT (Společně pro podporu vzdělávání v oblasti nových technologií).
Soubor přednášek byl zaměřen na nové i osvědčené kosmické technologie a jejich využití, ale také na přípravu nových a průběh stávajících kosmických projektů i výsledků kosmického výzkumu.
Zajímavé rozšíření okruhu témat přineslo povídání RNDr. Jany Kvíderové, Ph.D. o úskalích hledání života na Marsu a příspěvek Ivo Míčka ze Sdružení pro meziplanetární hmotu, na ryze praktické téma úklidu na naší oběžné dráze.
Jednotlivé příspěvky jsou ve formátu mp3 a zpravidla nepřesahují 40MB velikosti.
Poznámka pro nezasvěceného posluchače:
Skupina přednášejících a přítomných účastníků se za ta léta společného setkávání, nejen na našem semináři, již dobře zná. Proto občas můžete v záznamech zaslechnout familiární oslovení, či krátkou diskuzi.
https://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/dokumenty/kosmonautika-2019.html
autor: Tomáš Pečiva
![]() |
Diskuze po přednášce Michala Václavíka |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |