Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
09.01.2013
V archivu výstupů projektu Obloha na dlani jsme se dočkali tolik očekávaných zvukových záznamů a slajdů z další části přednášek.
Už při zběžném pohledu na vzdělávací materiály, které jsou volně dostupné ke stažení, napočítáme více než desítku tématicky zaměřených akcí, přičemž každá z nich byla jedinečná a něčím zajímavá. Osobitou součástí archivu jsou ukázky experimentů z elektromagnetismu a optiky.
Nově doplněné materiály shrnují prezentace z březnového workshopu právě zaměřeného na význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání.
Ostatně vzdělávání je hlavní nosnou myšlenkou každého našeho projektu, stejně jako posláním hvězdárny samotné.
Už z podstaty našeho názvu je zřejmé, že k vzdělávání používáme hlavně metodu pozorování, jehož význam a úlohu v astronomii jsme se pokusili shrnout ve stejnojmenném workshopu, který se konal koncem září 2012.
Vrcholem každoročních vzdělávacích aktivit je už pověstný listopadový kosmonautický seminář, který díky svému širokému záběru pravidelně plní přednáškový sál hvězdárny do posledního místa.
Nově jsme vyčistili a upravili zvukové záznamy z přednášek Jiřího Grygara, které jsou v tuto chvíli již téměř bez šumu.
autor: Tomáš Pečiva