S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
14.04.2024
Program odborné stáže studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR v rámci předmětu SLO/PA (tedy přístroje pro astronomii) na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o. byl opravdu náročný. Po nezbytném úvodu, seznámení s pracovištěm, jeho odborným programem, technickým vybavením, ale také s bezpečnostními pokyny, přišly na řadu odborné bloky vedené danými odbornými pracovníky.
V pátek se studenti věnovali zejména pozorování meteorů a pořizování spekter jasných meteorů. Kromě seznámení s vlastní technikou, nastavením observační sítě a základními parametry byla pozornost věnována spektrografii. Večerní program pak patřil astronomickému pozorování zejména Měsíce a dalších objektů noční oblohy. Blok věnovaný pozorování meteorů pokračoval další den ukázkou zpracování spekter a principů výpočtu drah meteorů.
Další program byl zaměřen na pozorování projevů sluneční aktivity, tedy na sluneční skvrny, protuberance, erupce apod. Vlastnímu pozorování těchto jevů zmodernizovanými přístroji v budově odborného pracoviště předcházelo představení principů pozorování i podstaty sluneční aktivity a souvisejících jevů. Hlavním cílem pozorování bylo seznámit se s observačními postupy, technikou a pořídit si dostatečný počet kvalitních pozorování pro další zpracování.
Sobotní večer patřil odborné části pozorování proměnných hvězd a také erupcí slunečního typu na jiných hvězdách, kterému se hvězdárna dlouhodobě věnuje. Studenti se dozvěděli jakou observační technikou se tato pozorování provádí a jaké jsou základní postupy při zpracování pořízených dat.
Nedělní dopoledne bylo věnováno kalibraci snímků projevů sluneční aktivity a samostatné práci. Výsledky práce studentů byly opravdu dobré, ostatně můžete posoudit sami v přiložené fotogalerii.
Akce byla opravdu vydařená a uvidíme, jak to bude s počasím u té další…
autor: Libor Lenža
Pozorovací stanoviště Studenti měli možnost přístroje sami ovládat a pořizovat snímky projevů sluneční aktivity. |
12345 | Následující »» |