Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
15.04.2013
O víkendu 5.-7. dubna 2013 se hotelu Marlene v Oščadnici uskutečnil seminář s názvem 'Slnko v našich službách'. Akci uspořádala Krajská hvezdáreň v Žiline ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o. v rámci projektu 'Slnko svieti pre všetkých'. Do naší fotogalerie jsme umístili několik snímků dokumentujících průběh semináře.
Setkání bylo zaměřeno na Slunce jako naši hvězdu z nejen z pohledu fyziky, ale hlavně na využívání sluneční energie a dalších alternativních přírodních energetických zdrojů. V rámci workshopu se uskutečnilo několik exkurzí na místa s praktickým využitím sluneční energie a jejích produktů v podobě bioplynu, biomasy nebo vodní energie.
autor: Jiří Srba