Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
15.10.2013
První větší akce projektu Společně do stratosféry se konala v prostorách našich kolegů a přátel na Hvězdárně v Partizánskom. Oficiální i neformální program se odehrával v hlavním přednáškovém sále hvězdárny nebo klubovně.
Cílem akce bylo seznámit účastníky s cíli projektu, úrovni spolupráce a především společně navrhnout a technicky specifikovat užitečné zatížení při prvních dvou zkušebních letech stratosférických balónů, které by se měly uskutečnit ještě letos. Smyslem prvních dvou letů je vyzkoušet technologii základní platformy a také otestovat některé nové přístupy a nové experimenty. To vše je přípravou na další dva stratosférické lety, které se uskuteční v roce příštím. Tyto dva lety ponesou v přístrojové sekci experimenty, které navrhnout studenti, kteří se svými nápady uspějí v mezinárodní studentské soutěži.
V průběhu workshopu zazněly celkem 4 zvané příspěvky, které se věnovaly základním tématům, a to: (1) zatím dostupné technologii pro stratosférické lety, a plánům SOSA pro nejbližší měsíce; (2) záměru zcela nového experimentu na sběr meziplanetárního materiálu ve stratosféře; (3) technickému řešení balónu a gondoly a (4) připravovaným experimentům na detekci meteorů ve stratosféře. Kromě těchto příspěvků zazněly kratší informace.
Základ tohoto setkání však byl především v diskusích a přípravě technických řešení jednotlivých experimentů i části základní jednotky. Z bouřlivé a dlouhé, ale velmi plodné a zajímavé diskuse vyplynulo několik možných technických řešení problematických konstrukcí, které musí být ještě dále prověřeny a musí být vybrány ty, které nám poskytnou co největší záruky bezchybné funkce.
Součástí akce bylo i setkání projektového týmu a plánování a upřesňování harmonogramu realizace dalších aktivit projektu včetně samotného vypouštění. Celkem se akce zúčastnily téměř dvě desítky zájemců, převážně ze Slovenska.
autor: Libor Lenža
![]() |
Workshop I - SdS Hromadný snímek části účastníků workshopu těsně před odjezdem z akce. |
«« Předchozí | 111213 |