Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
15.10.2013
První větší akce projektu Společně do stratosféry se konala v prostorách našich kolegů a přátel na Hvězdárně v Partizánskom. Oficiální i neformální program se odehrával v hlavním přednáškovém sále hvězdárny nebo klubovně.
Cílem akce bylo seznámit účastníky s cíli projektu, úrovni spolupráce a především společně navrhnout a technicky specifikovat užitečné zatížení při prvních dvou zkušebních letech stratosférických balónů, které by se měly uskutečnit ještě letos. Smyslem prvních dvou letů je vyzkoušet technologii základní platformy a také otestovat některé nové přístupy a nové experimenty. To vše je přípravou na další dva stratosférické lety, které se uskuteční v roce příštím. Tyto dva lety ponesou v přístrojové sekci experimenty, které navrhnout studenti, kteří se svými nápady uspějí v mezinárodní studentské soutěži.
V průběhu workshopu zazněly celkem 4 zvané příspěvky, které se věnovaly základním tématům, a to: (1) zatím dostupné technologii pro stratosférické lety, a plánům SOSA pro nejbližší měsíce; (2) záměru zcela nového experimentu na sběr meziplanetárního materiálu ve stratosféře; (3) technickému řešení balónu a gondoly a (4) připravovaným experimentům na detekci meteorů ve stratosféře. Kromě těchto příspěvků zazněly kratší informace.
Základ tohoto setkání však byl především v diskusích a přípravě technických řešení jednotlivých experimentů i části základní jednotky. Z bouřlivé a dlouhé, ale velmi plodné a zajímavé diskuse vyplynulo několik možných technických řešení problematických konstrukcí, které musí být ještě dále prověřeny a musí být vybrány ty, které nám poskytnou co největší záruky bezchybné funkce.
Součástí akce bylo i setkání projektového týmu a plánování a upřesňování harmonogramu realizace dalších aktivit projektu včetně samotného vypouštění. Celkem se akce zúčastnily téměř dvě desítky zájemců, převážně ze Slovenska.
autor: Libor Lenža
![]() |
Workshop I - SdS Příspěvek J. Erdziaka vyvolal celou řadu diskusí, které se protáhly do odpoledních hodin. |
«« Předchozí | 111213 |