V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
11.11.2017
Za největším vědeckým festivalem v České republice můžeme udělat pomyslnou tečku. Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. se stala již po druhé spolupracující organizací Akademie věd ČR v rámci akce s názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.
Festival vědy a techniky se odehrával od pondělí 6. 11. 2017 do soboty 11. 11. 2017. Jak probíhal týden zasvěcený vědě a technice na hvězdárně ve Valašském Meziříčí? V celém areálu hvězdárny bylo náležitě rušno. Na hvězdárnu zavítalo 995 návštěvníků.
Pro studenty a žáky místních i okolních škol měla hvězdárna připraven Festival vědy a techniky, který byl plný experimentů a přednášek. Pomocí vývěvy bylo dětem názorně předvedeno, jaké vlastnosti má kosmický prostor bez atmosféry. Na dalších názorných experimentech mohli školáci také poznat zákonitosti optických systémů a robotiky. Žáci a studenti mohli dokonce nahlédnout do oboru, kterému se doslova a do písmene otevírá budoucnost – nanotechnologie. Ukázka a odborný výklad o vlastnostech a využití tzv. kvantových teček, byla pro mnohé žáky zajímavým bonusem. V areálu hvězdárny byla žákům také prakticky předvedena tzv. Jakubova hůl, tedy historická navigační a astronomická pomůcka pro měření úhlové výšky. Jak vznikaly Karpaty? I o tomto se mohli žáci dozvědět v geoparku, který je součástí areálu hvězdárny.
V rámci Týdne vědy a techniky nebylo zapomenuto ani na širokou veřejnost. Návštěvníci si mohli vybrat z bohaté nabídky přednášek. Výběr témat přednášek, jako byly „Úsvit trpasličích planet Pluto a Ceres“, „Biologické aplikace pokročilých materiálů“, „Špicberky – chladná výspa života“, „Mimozemský život“, „Částice z hlubin vesmíru“ a „Jak zkoumáme Velký třesk“, nezklamal i náročného posluchače.
V neposlední řadě si přišly na své i rodiny s dětmi, které navštívily Den otevřených dveří a užily si program plný experimentů, pokusů, exkurzí a her.
Je na místě, abychom tímto poděkovali organizacím, bez kterých by se Týden vědy a techniky na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí, ale i ve Vsetíně, Zlíně a Uherském Hradišti, nekonal. Děkujeme za významnou finanční podporu Zlínskému kraji, Akademii věd ČR a Městu Valašské Meziříčí. Poděkování patří také Nadaci Tomáše Bati, která hvězdárně poskytla finanční příspěvek na vývěvu - didaktickou pomůcku pro experimenty v oblasti mechaniky tekutin.
Všem návštěvníkům děkujeme za přízeň a těšíme se na shledanou opět na hvězdárně.
Odkaz na reportáž v rámci akce TVaT.
![]() |
Pondělí 6. 11. 2017 Festival vědy a techniky pro školy |
12345 | Následující »» |