V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
25.09.2018
Je již tradicí, že s odcházejícím létem se ohlédneme zpět a hodnotíme proběhlé události. K nim patří i astronomické tábory pro děti od 7 do 15 let věku, které na hvězdárně pořádáme desítky let. Letošní skladba táborů byla následující: v červenci pobytový astronomický tábor a v srpnu příměstský tábor.
V červenci se hvězdárna na 10 dnů proměnila v astronomický tábor pro 16 dětí, které se zabývaly nočním a denním pozorováním oblohy, fyzikálními experimenty, jednoduchými výpočty, zábavnými hrami a sportovními dovednostmi. Náročný program doplnil výlet do Pevnosti poznání v Olomouci a návštěva zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.
Na srpen jsme připravili týdenní příměstský astronomický tábor pro holky a kluky, co si ještě netroufli na noční oblohu a spaní na hvězdárně. Během jednoho týdne si vyzkoušeli programovat roboty, zkoumali vlastnosti látek, hráli hry a byli na výletě v Olomouci.
Touto cestou chci poděkovat kolegům z hvězdárny za nezištnou pomoc při realizaci obou astronomických táborů.
autor: Radek Kraus