Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Publikace vydaná u příležitosti připomenutí 60 let od otevření valašskomeziříčské hvězdárny pro veřejnost připomíná některé důležité momenty a osobnosti z těchto dějin organizace jak slovem, tak obrazem.
Publikace je rozdělena do dvou částí. První z nich se věnuje historii astronomické práce a hvězdáren na kopci Stínadla v jižní části města Valašské Meziříčí. Historie byla zpracována a informace byly získány dlouhodobým a systematickým studiem archivních i obrazových materiálů, kterému se věnoval odborný pracovník hvězdárny pan Mgr. Radek Kraus. Druhá část velmi stručně popisuje současnost Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace Zlínského kraje z pohledu technického vybavení, současných možností, astronomických pozorování, odborné i vzdělávací a popularizační činnosti.
Publikace v elektronické formě ke stažení (pdf, 2,1 MB)
autor: Libor Lenža