V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Hned 4. ledna 2011 se nad našimi hlavami odehrál jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů tohoto roku – částečné zatmění Slunce, při kterém Měsíc zakryl téměř 80% slunečního kotouče. Úkaz jsme očekávali s patřičným napětím a obavami, neboť lednové počasí na Valašsku obvykle nepřeje astronomickým pozorováním.
Úkaz začínal krátce po osmé hodině ranní a již touto dobou se na hvězdárně začali scházet návštěvníci z řad veřejnosti, a to přesto že venku panoval tuhý mráz a sněžilo. Na exkurzi spojenou s pozorováním zatmění byly předem objednány i tři školní exkurze. Přestože časně ráno panovalo na Valašsku polojasno, v době začátku úkazu bylo skoro zataženo a obloha nevěstila nic dobrého.
Pro návštěvníky jsme měli sice připraven náhradní program v sále hvězdárny, kam se ale vleze jen 50 osob, což po příchodu školních exkurzí značně limitovalo naše možnosti. Vzhledem k panujícím teplotám nepřipadalo v úvahu ani obvyklé střídání exkurzí v pozorovatelně (kdo by tam vydržel v tom mraze a přitom neviděl nic). Díky sněžení nebylo možné do poslední chvíle vytáhnout ani přenosné přístroje. Zkrátka jednu chvíli už to vypadalo dost beznadějně.
Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. V 9:15 jsme poprvé na pár okamžiků spatřili Slunce. Oblaka se pomalu začala trhat. Právě včas abychom spatřili maximální fázi zatmění. Jak rychle to jen šlo jsme připravili dostupnou techniku v pozorovatelně i na ploše před hvězdárnou, kam jsme umístili nový sluneční dalekohled s Herschelovým helioskopickým systémem a poprvé na zkoušku také chromosférický dalekohled LUNT LS60THa. Oba tyto přístroje byly zakoupeny v rámci projektu Výstavou ke spolupráci a poznání spolufinancovaného Evropskou unií.
Pohled těmito přístroji byl doslova úchvatný. Po dobu asi půl hodiny jsme mohli na naprosto čisté obloze pozorovat zubatý okraj Měsíce společně slunečními skvrnami a patrnou granulací fotosféry Slunce. Pohled do chromosférického dalekohledu nabídl Slunce s řadou nápadných filamentů. Nádhera!
Krátce před půl jedenáctou se obloha začala opět zatahovat a konečnou fázi zatmění jsme opět spatřili již jen v dírách mezi mraky.
Přes všechny problémy způsobené hlavně mrazivým a nevyzpytatelným počasím se nakonec podařilo úkaz z Valašského Meziříčí pozorovat. Hvězdárnu navštívilo na 120 (snad spokojených) návštěvníků.
Na shledanou se těšíme například při zatmění Měsíce 15. června 2011 nebo při jiné příležitosti.
autor: Jiří Srba