Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Přínos revitalizací, modernizací a úprav okolí kulturních a přírodních památek bude námětem workshopu, který v pátek 11. prosince od 9.00 h – kvůli opatřením hygieniků on-line formou – společně uspořádají naše hvězdárna a Krajská hvězdárna v Žilině.
„Naše instituce mají s obnovou a modernizací svých areálů čerstvé zkušenosti, případně se k tomu v brzké době chystají. Cílem je učinit tato místa atraktivnějšími, zachovat nebo zvýšit jejich hodnotu a přispět k zachování přírody i udržitelnému rozvoji cestovního ruchu,“ vysvětluje ředitel valašskomeziříčské hvězdárny Libor Lenža.
Kromě zástupců obou hvězdáren, kteří představí již realizované nebo připravované projekty na revitalizaci svých areálů, vystoupí také odborníci na ochranu přírody a úpravu zahrad a malých vodních ploch. Jejich zkušenosti mohou rozšířit obzory i prakticky pomoci pracovníkům v oblastech kultury a ochrany přírody, správcům památek a areálů, studentům příbuzných oborů, širší odborné veřejnosti i dalším zájemcům o zahrady a parky.
Lektoři a posluchači se v omezeném počtu sejdou v obou partnerských hvězdárnách. Ostatní se budou moci zúčastnit po připojení na YouTube kanál Hvězdárny Valašské Meziříčí https://www.youtube.com/channel/UClPJuyp_ETWsurwhRuePVXw. Otázky bude možné pokládat pomocí chatu.
Program on-line workshopu
9.00–9.05 h
ÚVODNÍ SLOVO
(Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí)
9.05–9.40 h
REVITALIZACE CENTRÁLNÍ ČÁSTI AREÁLU HVĚZDÁRNY VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
– PILOTNÍ REVITALIZAČNÍ PROJEKT
(Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí)
9.40–10.20 h
AREÁL VALAŠSKOMEZIŘÍČSKÉ HVĚZDÁRNY Z POHLEDU HISTORIE A ZMĚN
(Radek Kraus, Hvězdárna Valašské Meziříčí)
10.30–11.15 h
ŽIVÁ ZAHRADA – OÁZA PRO ČLOVĚKA I PŘÍRODU
(Miroslav Dvorský, Český svaz ochránců přírody)
11.15–12.00 h
VÝZNAM VODNÍCH PLOCH PŘI REVITALIZACÍCH S UKÁZKAMI REALIZACÍ
(Petr Hastík, soukromý podnikatel)
12.30–13.10 h
VÝHODY A PŘÍNOSY REVITALIZACE AREÁLU KYSUCKÉ HVĚZDÁRNY
V KYSUCKOM NOVOM MESTE
(Soňa Sucháňová, Krajská hvězdárna v Žilině)
13.10–14.00 h
PLÁNOVANÁ REVITALIZACE AREÁLU POZOROVATELNY NA MALOM DIELI
(Katarína Klučková, Krajská hvězdárna v Žilině)
autor: Josef Beneš