Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Přínos revitalizací, modernizací a úprav okolí kulturních a přírodních památek bude námětem workshopu, který v pátek 11. prosince od 9.00 h – kvůli opatřením hygieniků on-line formou – společně uspořádají naše hvězdárna a Krajská hvězdárna v Žilině.
„Naše instituce mají s obnovou a modernizací svých areálů čerstvé zkušenosti, případně se k tomu v brzké době chystají. Cílem je učinit tato místa atraktivnějšími, zachovat nebo zvýšit jejich hodnotu a přispět k zachování přírody i udržitelnému rozvoji cestovního ruchu,“ vysvětluje ředitel valašskomeziříčské hvězdárny Libor Lenža.
Kromě zástupců obou hvězdáren, kteří představí již realizované nebo připravované projekty na revitalizaci svých areálů, vystoupí také odborníci na ochranu přírody a úpravu zahrad a malých vodních ploch. Jejich zkušenosti mohou rozšířit obzory i prakticky pomoci pracovníkům v oblastech kultury a ochrany přírody, správcům památek a areálů, studentům příbuzných oborů, širší odborné veřejnosti i dalším zájemcům o zahrady a parky.
Lektoři a posluchači se v omezeném počtu sejdou v obou partnerských hvězdárnách. Ostatní se budou moci zúčastnit po připojení na YouTube kanál Hvězdárny Valašské Meziříčí https://www.youtube.com/channel/UClPJuyp_ETWsurwhRuePVXw. Otázky bude možné pokládat pomocí chatu.
Program on-line workshopu
9.00–9.05 h
ÚVODNÍ SLOVO
(Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí)
9.05–9.40 h
REVITALIZACE CENTRÁLNÍ ČÁSTI AREÁLU HVĚZDÁRNY VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ
– PILOTNÍ REVITALIZAČNÍ PROJEKT
(Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí)
9.40–10.20 h
AREÁL VALAŠSKOMEZIŘÍČSKÉ HVĚZDÁRNY Z POHLEDU HISTORIE A ZMĚN
(Radek Kraus, Hvězdárna Valašské Meziříčí)
10.30–11.15 h
ŽIVÁ ZAHRADA – OÁZA PRO ČLOVĚKA I PŘÍRODU
(Miroslav Dvorský, Český svaz ochránců přírody)
11.15–12.00 h
VÝZNAM VODNÍCH PLOCH PŘI REVITALIZACÍCH S UKÁZKAMI REALIZACÍ
(Petr Hastík, soukromý podnikatel)
12.30–13.10 h
VÝHODY A PŘÍNOSY REVITALIZACE AREÁLU KYSUCKÉ HVĚZDÁRNY
V KYSUCKOM NOVOM MESTE
(Soňa Sucháňová, Krajská hvězdárna v Žilině)
13.10–14.00 h
PLÁNOVANÁ REVITALIZACE AREÁLU POZOROVATELNY NA MALOM DIELI
(Katarína Klučková, Krajská hvězdárna v Žilině)
autor: Josef Beneš