Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Program semináře byl zahájen v pátek odpoledne prohlídkou observatoře za doprovodu pracovníků. V rámci exkurze byla diskutována řada témat týkajících se pozorování meteorů, ale i dalších vědeckých a vzdělávacích aktivit pracoviště. Se současnými projekty observatoře a jejích vědeckých pracovníků se účastníci mohli seznámit také v následující prezentaci.
Páteční program pokračoval po večeři úvodním slovem organizátorů, seznámením s partnerskými organizacemi a základními tezemi projektu RPKS. Vzhledem k jasnému počasí bylo možné v rámci diskuse nad technickým řešením nových systémů pro video-pozorování meteorů otestovat a demonstrovat možnosti kamery QHY. Překvapením pro účastníky akce byla večerní prezentace spolupráce s brazilskou sítí BRAMON, kterou přednesl Jakub Koukal. Během ní si účastníci mohli zblízka prohlédnout úlomek nedávno objeveného meteoritu Porangaba, jehož pád byl pozorován 9. ledna 2015 v denních hodinách.
Sobotní program byl věnován dvěma tématům. Nejprve představení nového pozorovacího systému NFC (Narrow Field Camera = Kamera s úzkým zorným polem), který je určen pro zachycení slabých meteorů, a jehož realizace ve vícestaničním provedení je hlavním odborným cílem projektu RPKS.
Následoval workshop zpracování dat z různých typů pozorovacích systémů (jak širokoúhlých, tak NFC) určený pro začátečníky i zkušené pozorovatele. Pozorování i zpracování dat v rámci sítě CEMENT probíhá po vzoru japonské sítě SonotaCo pomocí softwarového balíku UFO. S jeho funkcemi a jednotlivými komponentami se účastníci mohli seznámit v průběhu několika příspěvků. V rámci workshopu pak měli k dispozici skutečná nezpracovaná data zaznamenaná systémem kamer Hvězdárny Valašské Meziříčí, která si mohli sami (pod dohledem lektorů) zpracovat, na základě postupů prezentovaných v předchozí části.
Mezi účastníky byli i kolegové, kteří v budoucnu budou v rámci sítě CEMENT zpracovávat data ze širokoúhlých i NFC systémů pro sledování meteorů. Věříme tedy, že tento workshop byl pro ně užitečný, poskytl jim informace pro budoucí práci a prohloubil již tak velmi dobrou přeshraniční česko-slovenskou spolupráci.
Další informace o tomto zajímavém mikroprojektu přeshraniční spolupráce najdete na webových stránkách projektu věnovaných.
autor: Naďa Lenžová