Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Odborný workshop o zpracování pozorování meteorů

Odborný workshop o zpracování pozorování meteorů

Program semináře otevřela v pátek odpoledne prohlídka observatoře za doprovodu zdejších pracovníků. Během exkurze probíhala diskuze nad množstvím témat týkajících se pozorování meteorů, ale i dalších vědeckých a vzdělávacích aktivit pracoviště. Se současnými projekty observatoře a jejích vědeckých pracovníků se účastníci mohli seznámit také v následující prezentaci.

Páteční program pokračoval po večeři úvodním slovem pořadatelů, seznámením s partnerskými organizacemi a základními tezemi projektu RPKS. Vzhledem k jasnému počasí bylo možné v rámci diskuze nad technickým řešením nových systémů pro videopozorování meteorů otestovat a demonstrovat možnosti kamery QHY. Překvapením byla večerní prezentace spolupráce s brazilskou sítí BRAMON, kterou přednesl Jakub Koukal. Během ní si účastníci mohli zblízka prohlédnout úlomek nedávno objeveného meteoritu Porangaba, jehož pád byl pozorován 9. ledna 2015 v denních hodinách.

Sobotní program patřil dvěma tématům. Nejprve představení nového pozorovacího systému NFC (Narrow Field Camera = kamera s úzkým zorným polem), určeného k zachycení slabých meteorů. Jeho realizace ve vícestaničním provedení je hlavním odborným cílem projektu RPKS.

Následoval workshop zpracování dat z různých typů pozorovacích systémů (jak širokoúhlých, tak NFC) pro začátečníky i zkušené pozorovatele. Pozorování i zpracování dat v rámci sítě CEMENT probíhá po vzoru japonské sítě SonotaCo pomocí softwarového balíku UFO. S jeho funkcemi ai komponenty se účastníci mohli seznámit v průběhu několika příspěvků. Během workshopu měli k dispozici skutečná nezpracovaná data zaznamenaná systémem kamer Hvězdárny Valašské Meziříčí, která si mohli sami (pod dohledem lektorů) zpracovat, na základě postupů prezentovaných v předchozí části.      

Mezi účastníky byli i kolegové, kteří budou v rámci sítě CEMENT zpracovávat data ze širokoúhlých i NFC systémů pro sledování meteorů. Věříme, že workshop byl pro ně užitečný, poskytl jim informace pro budoucí práci a prohloubil již tak velmi dobrou přeshraniční česko-slovenskou spolupráci.

Další informace o tomto zajímavém mikroprojektu přeshraniční spolupráce najdete na webových stránkách projektu věnovaných.

 

autor: Naďa Lenžová

PředchozíNásledujícíZpět

«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies