V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Program semináře otevřela v pátek odpoledne prohlídka observatoře za doprovodu zdejších pracovníků. Během exkurze probíhala diskuze nad množstvím témat týkajících se pozorování meteorů, ale i dalších vědeckých a vzdělávacích aktivit pracoviště. Se současnými projekty observatoře a jejích vědeckých pracovníků se účastníci mohli seznámit také v následující prezentaci.
Páteční program pokračoval po večeři úvodním slovem pořadatelů, seznámením s partnerskými organizacemi a základními tezemi projektu RPKS. Vzhledem k jasnému počasí bylo možné v rámci diskuze nad technickým řešením nových systémů pro videopozorování meteorů otestovat a demonstrovat možnosti kamery QHY. Překvapením byla večerní prezentace spolupráce s brazilskou sítí BRAMON, kterou přednesl Jakub Koukal. Během ní si účastníci mohli zblízka prohlédnout úlomek nedávno objeveného meteoritu Porangaba, jehož pád byl pozorován 9. ledna 2015 v denních hodinách.
Sobotní program patřil dvěma tématům. Nejprve představení nového pozorovacího systému NFC (Narrow Field Camera = kamera s úzkým zorným polem), určeného k zachycení slabých meteorů. Jeho realizace ve vícestaničním provedení je hlavním odborným cílem projektu RPKS.
Následoval workshop zpracování dat z různých typů pozorovacích systémů (jak širokoúhlých, tak NFC) pro začátečníky i zkušené pozorovatele. Pozorování i zpracování dat v rámci sítě CEMENT probíhá po vzoru japonské sítě SonotaCo pomocí softwarového balíku UFO. S jeho funkcemi ai komponenty se účastníci mohli seznámit v průběhu několika příspěvků. Během workshopu měli k dispozici skutečná nezpracovaná data zaznamenaná systémem kamer Hvězdárny Valašské Meziříčí, která si mohli sami (pod dohledem lektorů) zpracovat, na základě postupů prezentovaných v předchozí části.
Mezi účastníky byli i kolegové, kteří budou v rámci sítě CEMENT zpracovávat data ze širokoúhlých i NFC systémů pro sledování meteorů. Věříme, že workshop byl pro ně užitečný, poskytl jim informace pro budoucí práci a prohloubil již tak velmi dobrou přeshraniční česko-slovenskou spolupráci.
Další informace o tomto zajímavém mikroprojektu přeshraniční spolupráce najdete na webových stránkách projektu věnovaných.
autor: Naďa Lenžová
![]() |
12345 | Následující »» |